Miód rzepakowy

Menu

Czytasz posty znalezione dla zapytania: Miód rzepakowy

Temat: Masowe ginięcie rodzin pszczelich - seminarium DODR Wrocław
cd.
zdjecie 1541 przedstawia karmienie samą glukozą - to jest to białe po prawej stronie.
pszczołom podawano na powałkę wodę.

zdjecie 1542 przedstawia karmienie miodem rzepakowym, i tu informacja dlaczego ze słoików i skrystalizowany. Do doświadczenia były zostawine ramki zasklepione z miodem rzepakowym do poddania rodzinom na zimę, ale osy wszystko wyrabowały.

Ocena doświadczenia:
Pszczoły zarówno na glukozie jak i na miodzie rzepakowym zimowały prawidłowo.

Następne zdjęcia to jest inwert z Cargila, zrobiłem też zdjęcia dokumentów.
Na inwercie też nie było problemów z zimowaniem.

Temat: Miód - ceny miodu
Dolny Śląsk, Opolszczyzna, Lubuskie- tam w większości jest już po rzepaku, a pszczelarze kończą miodobranie – informuje Tadeusz Sabat z Polskiego Związku Pszczelarskiego.

Sytuacja jest dobra, bo uzyskano od 12 do 18 kilogramów miodu z 1 rodziny pszczelej, w zależności od kondycji pszczół w danej pasiece. Na Warmi i Mazurach, Mazowszu czy w Lubelskiem może być gorzej, prognozuje się około 10 kilogramów miodu z 1 rodziny, bo rzepak miejscami przemarzł. Jednak kilka dni dobrej, słonecznej pogody i nowe odrosty w roślinach poprawiłyby sytuację.

1. Ceny miodu rzepakowego w skupie (brutto)
Zł/kg
2006 5,50-6,50
2007 ok.4,70 ( prognozy)

Na razie o cenach miodu rzepakowego z nowych zbiorów nikt nie chce mówić. Pszczelarze mają jeszcze zapasy z ubiegłego roku, dlatego przy obecnych dobrych zbiorach w południowo-zachodniej Polsce mówi się o 4,70 złotych za kilogram. To znacznie mniej niż zakłady płaciły za surowiec ubiegłoroczny.

Telewizja Polska Redakcja Rolna -Anna Borowska/Agrobiznes


Temat: Ceny miodu - wrzesień 2007
Deszcze i chłód pokrzyżowały plany wielu pszczelarzom. Nie najlepiej zapowiadają się z tego powodu zbiory miodu wrzosowego. Według wstępnych prognoz będzie można uzyskać około 3 - 4 kilogramów z 1 rodziny pszczelej, czyli nawet o połowę mniej niż w ubiegłych latach.

Jedyny ratunek, to cieplejsze noce. Pierwsze zbiory rozpoczną się najprawdopodobniej za 2 tygodnie, firmy skupujące nie ustaliły jeszcze cen. A w pozostałych gatunkach miodu sytuacja też nie jest dobra, niektórych nie zebrano w ogóle.

Na przykład na Warmii i Mazurach na swoje wyszli tylko Ci pszczelarze, którzy posiadają duże, wędrowne pasieki i przenieśli ule na pożytki gryczane. Znacznie mniej niż zakładano jest miodu spadziowego. Najwięcej zebrano go w Górach Świętokrzyskich, Bieszczadach i Tatrach.

Ceny miodu w skupie zł/kg

rzepakowy 5,00-5,50

wielokwiatowy 5,00-6,00

nektarowo-spadziowy 6,50-8,00

akacjowy 7,00-8,30

lipowy 7,00

gryczany 7,00-8,00

spadziowy iglasty 10,00-12,00

Za miód spadziowy firmy skupujące płacą maksymalnie 12 złotych za kilogram. Zbiory miodów najlepiej udały się na południu Polski, słabsze są w centrum, a najgorzej sytuacja wygląda na wschodzie. Minimalne ceny to 5 złotych za kilogram miodu rzepakowego i wielokwiatowego.

Anna Borowska/Agrobiznes, TVP1
Temat: Tematy Forum
mi sie nasuwa temat "kulinarny"
po sezonie mam kupę miodu i nieraz zrobił bym sobie jakieś danie miodowe...

A kto Ci broni napisz temat kulinarny
A ja Ci napiszę parę przepisów na potrawy z miodem np.
Miód z Makaronem
Miód z chlebem
Miód z serem
Miód z ziemniakami ,ryżem ,kasza ,grysikiem

A jak Ci się znudzi miód Wielokwiatowy to zawsze możesz przejść na inny np. Spadziowy . Akacjowy, Rzepakowy itp. a przepisy te same tylko zmieniasz miody

Jedz Miody a Będziesz SłodkiTemat: Kremowanie Miodu
Mam nieco inny sposób uzyskania miodu kremowego.Stąd moje zapytania.Kremowanie miodu wymusili klienci ze Sląska czy Niemiec.
Polega na szczepieniu świeżego miodu jeszcze płynnego skrystalizowanym miodem rzepakowym czy mniszkowym.Następnie przez kilka dni wymieszać łopatką i rozlewać do słoików póki jeszcze płynny.Wiem że inni jeden raz dobrze wymieszają ido słoików.
PozdrawiamTemat: Co w kuchni dziś słychać
Ja jakos za miodem nie przepadam.
Pewnie dlatego, że ja dostaje od teściowej co roku 1,5 litrowy słoik ciemnego, nieprzezroczystego, gęstego rzepakowego miodu
Jedyne co z niego robie to mleko z masłem , czosnkiem i tym miodem dla chłopa jak chory na gardło :twisted: a niech ma miodzik od mamusi :twisted:
Do celów kulinarnych kupuje miód w sklepie 8)Temat: Czy trzeba było reakcji wstrząsowej
Jak bym miał sprzedać 1 kg miodu rzepakowego za 11 złotych to wolał bym nim w czasie bezporzytkowym plastry budować ,to samo z wielokwiatem za 14 zł
Jak byłem w Przemkowie na święcie miodu niewidziałem tańszego jak 20 zł rzepakowy 25 akacja lipa wielokwiat 35 wrzosowy i spadziowy ( były i droższe w poszczególnych kategoriach ) i to bezposrednio od producenta - ale 11 zł to skąd oni takie ceny biorą?Temat: Czym Karmić Pszczoły

Bogdan, a dlaczego akacjowym? Ma jakieś extra zalety przy zimowli czy po prostu ten pszczelarz ma go w dużych ilościach?
Bo w sumie jeśli cena cukru ma dojść do 4 zł. a kilo miodu w skupie jest chyba po 6 zł. to taki pomysł może mieć sens.
.

Akacjowy jest płynny nawet 2 lata nie ma możliwości że się z krystalizuje w plastrach jak Rzepak za 2 tygodnie

A dlaczego nie na rzepakowym ?

Były robione doświadczenia przez mgr inż. Tomasza Strojnego
temat był omawiany tu zdjęcie nr 1542, karmienie skrystalizowanym miodem rzepakowym wprost ze słoików.
Pszczoły przeżyły i prawidłowo rozwijały się na wiosnę.Temat: Czy trzeba było reakcji wstrząsowej
Koledzy jeżeli nazywacie kpiną 6 zł za 1 kg miodu rzepakowego, to jak to nazwać co ja usłyszałem w jednej z hurtowni. Na pytanie czy skupują miód i po ile , usłyszałem odpowiedź 5,5 ZŁ ZA 1 KG . Ale najciekawszą odpowiedź usłyszałem na drugie pytanie . Oto one JAK Z PŁATNOŚCIĄ KIEDY OTRZYMAM PIENIĄDZE ,GDYBYM SIĘ ZDECYDOWAŁ ODSTAWIĆ MIÓD.Pani popatrzyła na mnie i odpowiedziała. PIENIĘDZY NIE BĘDZIE NALEŻNOŚĆ MOGĘ ODEBRAĆ W TOWARZE Z TEJ HURTOWNI. T O JAK TO NAZWAĆ!!!!!!!!!!!Temat: karmić miodem
[quote="mały123"]Witam .Mam dużo miodu rzepakowego

RZepak jak kolega wcześniej pisze szybko sie krystalizuje , nie ryzykował bym , lepiej podać go wiosną jako sytę lub dodać do ciasta miod-cukrowego wiosną tak podana namiastka czy to syty czy ciasta działa bardzo pobudzająco na rodzinę (rodzina szybko się rozwija ) a przy czym nie ma żadnego zagrożenia krystalizaciiTemat: Ogolna ocena Bucfasta.
Sklepią na mokro ? czy mi się wydaję ?

Częściowo zasklep był na sucho ale podejrzewam że do sklepienia używały nie wypacanego wosku przez woszczarki tylko wosku z ramek i dlatego wyszło jak wyszło

Witam
Terz mam w pasiece bukwasta nawet prenumeruje czasopismo " Der Buckwastimker" i od wielu lat jestem czlonkiem zwiazku pszczelarskiego Buckwasta w Europie.
W tym roku obie rasy Bukwasta 6 uli i 5 krainki mialem stac na rzepaku, krainki jak i Bukwasty daly z pnia srednio 40 kg miodu rzepakowego, wiecej nie dalo rady rzepak przekwitl i bylo po sprawie.
Bywaly lata ze rodziny Bukwasta z rzepaku wyciagaly po 4 pulnadstawki czyli dobre 80 kg
Rodziny obu lini w przydomowej pasiece nie przyniosly w tym roku ani kropli miodu, spadz zawiodla kompletnie, jest to pierwszy rok gdzie pszczoly nie przyniosly miodu, podkarmianie pobudzajace matki do czerwienia zaczolem jusz 20 czerwca i karmilem az do momentu podkarmiania zimowego az do polowy sierpnia gdzie 15 zaczolem karmic na zime.
Nawet Bukwasty na poczatku wrzesnia przerwaly czerwienie nie wiadomo z jakiego powodu????...... zawzse czerwily niezalerznie od porzytku i pogody nawt do poczatku grudnia jak zima byla ciepla to cza bylo uwarzac zeby w ulu nie braklo pokarmu, bo przesto czerwienie zimowe zurzywaly one mase pokarmu.
Pozdrawiam Krzysztof K.Temat: Antybiotyki w kuchni

Chleb z czosnkiem czy mleko z miodem zahamują infekcję, bo niszczą bakterie. Przynoszą też dodatkowe korzyści dla naszego zdrowia.

To fakt...a tak na marginesie to codziennie rano piję wodę z miodem rzepakowym i cytryną...a na chlebuś wieczorkiem kroję czosnek...szkoda że ma taki specyficzny zapach ,ale samakowo bardzo mi odpowiada....Temat: Pszczelarstwo ekologiczne
Tak Studentem informatyki.

A co do pytania o przeskoczenie miodu rzepakoweg i gryczanego to odpowiem w srode bo bede sie widzial z Kolega i uzyskam wiecej informacji

Podejrzewam ze wlasnie w tych okolicach co On trzyma pasiekę to jest duzo gospodarst nastawionych na ekologie i moga to byc uprawy ekologiczne.

No wlasnie On zachorował na tą ekologie jak byl na targach Żywnosci ekologicznej w Niemczech.

Zapraszam na targi do Rzeszowa bedziemy sie wystawiac. I jeszcze wiele kolegów pszczelarzy.

szczególy na stronie: http://www.ekogala.pl/

[ Dodano: 2008-01-24, 21:23 ]
Juz zdobylem informacje na pytanie zadane przez irek62

Wiec miodu rzepakowego ekologicznego nie ma w ofercie.

Natomiast gryczany: ule staly na polu uprawianym metodami ekologicznymi zatwierdzonymi Przez EKOGWARANCJE.

Pozatym pasieka jest kontrolowana:
- polozenie uli
- farba na ulu ekologiczna
- itp
- itd

Kontrole odbywaja sie niespodziewanie w ciagu roku i jesli jest cos nie tak odrazu zabieraja CertyfikatTemat: Przygotowania do eliminacji OOM
Na szczęście nic poważnego się nie stało, Nieletnia miała kamizelkę, więc tylko ją przytkało.
Wczoraj wsparliśmy ją dobrym słowem i bułeczką z miodem rzepakowym. Pamiętam jak rok temu rozmawialiśmy o krosach, wtedy nie zgodziłam się na tak niebezpieczną wersję jeździectwa... a teraz, już nikt mnie nie pyta o zdanie.
W końcu ja w jej wieku w tajemnicy przed rodzicami jeździłam konno.
Jutro kros z Osmem, a wcześniej czyszczenie stajni. Trudno, kiedy ma się konia pod opieką to z widłami trzeba się zaprzyjaźnić. Mam nadzieję że pogoda dopisze i zrobię jakieś zdjęcia... zadków dla LechityTemat: Pomoc w odszukaniu autora
Czy ktoś z Was zna autora tego wiersza? Szukam od roku, bezskutecznie

Nie chcę lotu do nieba, twarz tulę do ziemi
Pachnie nutą jesieni, rzepakowym miodem,
Namalowaną tęczą i grą światłocieni
Ciepła jest. Zimne gwiazdy porażają chłodem.

Nie chcę lotu do nieba, bo widziałam nieraz
jak uciekały stamtąd spadające gwiazdy
Zostanę tu i wszystkie sobie je pozbieram
I nie dla mnie dziś rozkład galaktycznej jazdy

Nie chcę lotu do nieba. Znam ciepłe ramiona
One tulą tak jakby tęsknoty nie było
Mogę być w nich uśpiona, mogę być w nich szalona
A niebo? Święty spokój i święta niemiłość...
Temat: Czym Karmić Pszczoły
Chlebem Bogdan chlebem... Jak bym miał suchac tego wszytkiego co oni mówią to nie jadł bym nic.

Pszczolka ma racje, ale nie ma do smiechu, bo to prawda co Bogus pisze, ja karmie od kilku lat syropem inwertowanym z Francji jest on wytwarzany z pszenicy i jak dotychczas nie mialem problemuw z zimowla i ewentualnymi zatruciami.
Jest to firma posiadajaca certyfikat sprzedarzy pokarmuw dla pszczul i przejmuje pelna odpowiedzialnosc za skladniki i ewentualne zatrucia tym pokarmem.
Na wszystkich imprezach pszczelarskich stoja przedstawiciele tej firmy i reprezentuja swoja firme dobrym produktem, jakby cos nie gralo to wiadomo co by sie z nimi stalo.
W moim regionie wszystkie zwiazki pszczelarskie zamawiaja cysterne albo dwie i pszczelarze odbieraja swuj pokarm w punkcie zbiorczym.
U mnie zawsze sa bardzo dobre porzytki z rzepaku i myslalem w nastepnym sezonie zakarmic na zime miodem rzepakowym kturego zawsze jest nadwyszka.
Pozdrawiam Krzysztof KTemat: sprowadzanie matek i pszczół do kraju z unii i z poza
Te ich trutowiska to takie nie do końca trutowiska , co innego mają właśnie Szwedzi i u nich są naprawdę trutowiska . Tylko do Elgona jeśli się nie myle , jest dołożona monicola a w Buckfaście to i tak jest wszystko .

Co do ceny to dla Niemców jest ona narmalna , ale po przeliczeniu euro dla polaka to musi 100kg miodu rzepakowego sprzedać na jedną matkę , ale Niemiec już mniej i stąd ta rożnica .

Ryszard B.Temat: konkurs
Na teraz udało mi się zgromadzić:

- pół litra velejemnego lihu z Kozlovic (80% obj. alk.)
- pół litra rzepakowego miodu dzięki dzielnie buszującym pszczółkom
na ołomunieckich polach
- cytrynki - no to w sklepie są

Te składniki nadają się może do dalszego przerobu?

Jeśli ktoś ma coś do dodania to czekam na dalsze sugestie

Przeprszam za offtopic ale jestem żywo zainteresowany.Temat: Genetycznie zmodyfikowany rzepak GT73.
Komisja Europejska dwa lata temu zezwoliła na wprowadzenie na rynek europejski genetycznie zmodyfikowanego rzepaku GT73. Wśród pszczelarzy istnieje obawa,że wprowadzenie tego rzepaku obniży lub wręcz zlikwiduje zbiory miodu rzepakowego a na pewno zmieni jego jakośc. Proszę o opinię na ten temat lub informację gdzie jej szukac, zaznaczam że nie chodzi o plotki tylko informacje rzetelne.
LesiaczekTemat: Honey Exchange - wymiana miodu.
Honey Exchange - wymiana miodu.
Looking to trade Raspberry cane, sunflower, basswood (linden, borage, buckwheat or Manitoba wildflower. Looking for tupelo, fireweed, orange blossom, sage, or anything unique.

Poszukujesz miodu na wymianę? ... lipowy, gryczany, lipowy, rzepakowy. A może chcesz miód z innego państwa ...

Ten topic to cos w rodzaju połaczenia wymiany z ogłoszeniami. Jak wiadomo że kazdy z nas nie jest w stanie pozyskać w sezonie każdego gatunku miodu. W pewnych rejonach kraju są warunki w których pozyskanie danego gatunku miodu jest trudne i nieopłacalne. Przykładów nie podam bo nie ma to sensu. Każdy użytkownik naszego serwisu może tutaj napisać post z propozycją wymiany swojego miodu na inny z innym pszczelarzem.
Moja jedyna prośba do wszystkich ... proszę o podawanie informacji na temat kontaktów. I to by było na tyle.

KONTAKT
Temat: Miodzio
Ita ma racje, dobry miod, skrystalizuje sie szybko
[quote]
Dobry miód pszczeli wcześniej czy później krystalizuje, zjawisko to często niesłusznie nazywa się scukrzaniem. Krystalizacja przebiega w miodach wiosennych (m. rzepakowy,
m. z sadów, m. mniszkowy, m. malinowy) szybko bo już w kilkanaście dni po miodobraniu. Sprawia to większa zawartość glukozy. Dłużej nie krystalizują miody z większą zawartością fruktozy, jak np. miód akacjowy kilka miesięcy, a nawet do roku. Krystalizacja miodu nie zmienia jego wartości odżywczo-leczniczych, lecz tylko konsystencje. Miód krystalizując jaśnieje, np. płynna ciemna spadź robi się jasno-szaro-zielona. Kryształy również mogą być różnej wielkości od bardzo drobnych do średnicy kilku milimetrów. Miód skrystalizowany (krupiec) można doprowadzić z powrotem do płynności (patoki)bez straty jego wartości, podgrzewając go na łaźni wodnej lub w komorze cieplnej w temperaturze nie większej jak 400C. Będzie on jednak na powrót krystalizował, chociaż już dużo wolniej i nierówno (wygląd mało apetyczny). Czasami zdarzy się, że miód skrystalizowany ma białe smugi, nie jest to wada tylko uwięzione powietrze.
[/quote]
To ze strony http://www.kamianna.pl/ak...od_pszczeli.htmTemat: Miód na zielonych lakach.
Może to dalej...dużo ale na Biskupinie przy ul. Bacciarellego jest bazarek
osiedlowy i od czasu do czsu między budkami stoi facet i sprzedaje miód ze
swojej pasieki. Ma wszytsko, miód spadziowy, gryczany, rzepakowy i
wielokwiatowy, świece z wosku itp. Jego polecam bo często kupowałem i ma
dobry miód....i nie wierz w to że miód płynny jest dobry, bo każdy miód sie
zcukrza, a te płynniutkie sa po prostu podgrzane przed sprzedaniem i dlatego
wróciła im płynna konsystencja.
Pozdrawiam
Temat: Kremowanie Miodu
Mi kremować miód spadziowy trochę szkoda,bo przyzwyczaiłem już klientów do wersji płynnej lub jak już się zaczyna krystalizować do półpłynnej(dekrystalizacja ograniczona do minimum). Zaczynałem kremowanie miodu z 6 lat temu i kremowałem do tego roku tylko rzepakowy(ewentualnie "majowy") a w tym roku ze względu na wyprzedanie już miodu wiosennego kremowany mam też miód lipowy. Miód kremowy podczas kremowania nieco jaśnieje i spadź Bocian też pewnie jest nieco jaśniejsza?Ja już kiedyś obiecałem na forum że wstawię fotkę swojego "mieszadła" ale zawsze brak czasu a jak siadam do kompa to już nie chce mi sie schodzić do pracowni.Ja kremuję za jednym razem ok.20 litrów.
Kremowanie trwa 15 minut i jest ok.Temat: karmić miodem
Fachowiec ze mnie żaden, ale czytałem na różnych forach, że rzepakowy szybko krystalizuje i pszczoły mogą mieć w zimie problem z jego pobraniem. Co innego gdyby tak ułożyć zapasy, żeby ten miód był dla pszczół dostępny już na wiosnę, wtedy mogą donieść wody i go wykorzystać.
Pszczoły układają zapasy od tyłu i od góry, w odwrotnej kolejności go pobierają. Gdybyś więc dał najpierw ten miód a później tyle cukru, żeby starczyło na zimę, myślę, że byłoby OK.

Ostrowska w "Gospodarce pasiecznej" podaje wyniki badań, że pszczoły najszybszy rozwój na wiosnę mają właśnie przy takim układzie zapasów - zimą cukier, wiosną miód.

Inna sprawa, czy taki zeszłoroczny miód zachował wszystkie właściwości naturalnego pokarmu pszczół.

Ja w tym roku zostawiam moim dość duże zapasy miodu. Na każdej ramce gruby wianek i dwie ramki wielkopolskie całe poszyte. Do tego dodam cukru do "normy".

edit literówkiTemat: Ceny miodu - lipiec
Prognozy były rewalacyjne, jednak ostatnie deszcze i chłód pokrzyżowały plany producentom miodu. Już wiadomo, że na obszarze 1/3-ciej Polski będzie to bardzo słaby rok pod względem zbiorów -ocenia Tadeusz Sabat z Polskiego Związku Pszczelarskiego. Miodu malinowego jest o połowę mniej niż w ubiegłym roku, szczególnie na Lubelszczyźnie i Mazowszu. Gryczany też wypadnie słabo, bo rośliny zakwitły, ale brakowało nektaru, tu najgorzej sytuacja wygląda na Mazurach. Nadzieja w spadzi, której jest dosyć dużo, ale jak dużo to pokaże najbliższe półtora miesiąca.

1. Ceny miodu w skupie Zł/kg

Początek sezonu teraz

Rzepakowy 4,50-5,00 5,50-7,00
Wielokwiatowy 5,00-6,00 5,50-7,10
Akacjowy 8,00 8,00-8,30
Spadziowy liściasty 10,00 10, 00
Spadziowy iglasty 10,00-11,00 10,00-13,00

Na początku sezonu firmy proponowały bardzo niskie ceny skupu miodu, teraz mimo korekt prognoz, cenniki wzrosły tylko nieznacznie. Powód- spore zapasy z ubiegłego roku, szczególnie miodu spadziowego.

Telewizja Polska Informacje Rolnicze
Temat: Jakie pszczelarz lubi Miody
Moim ulubionym miodem:
do nalewki spirytusowej jest miód lipowy
do kawy lipowo - gryczany lub nawłociowy
do cytrynady akacjowy, rzepakowy lub wielokwiat ( i w tej postaci sporzywam najwiecej miodu )
i karzdy podczas wirowania
I wyszło że - najbardziej lubie miód z mojej pasieki
Próbowałem kiedyś miodu wrzosowego tez miał subtelny smak , ale przecież mając swój nie będę chwalił cudzego
Pozdrawiam Szczupak ( w słodkim temacie )Temat: Kremowanie mioduw nektarowych

Czy ktos ma na to jakas porade, a morze sam jusz doswiadczyl cos takiego w swojej pasiece i muglby mi pomuc w tym dylemacie,

Jest z tego wyjście ale musisz zaopatrzyć się w dużą chłodnie przemysłową
Kremujesz wszystek miód od zaraz jak zacznie się krystalizować rozlewasz w słoje i do chłodni do nawet -10sTC , Lub płynny miód zaraz z pod wirówki wlewasz w wiadra i do chłodni
Nie stosuje tego w celach handlowych nie mam chłodni ale od paru lat robię tak
Wielokwiatowy miód który na wiosnę używam do Ciasta miodowo-pyłkowego zaraz po zlaniu wstawiam z wiadrem do zamrażarki tam sobie siedzi do lutego po czym wyciągam (wcale nie jest zamarznięty tylko bardzo gesty ) po 2 dniach ma normalną płynność jak wczoraj wzięty czekam aż zacznie krystalizować i kremuje

No nic nie pozostanie, cza bedzi chlodnie zbudowac.
Pomieszczenie w kturym czymym mioud ma temperature caly rok maksymalnie +4 stopnie ale to napewno jeszcze za wysoka temperatura do utzrymania miodu o specyficznej krysztalowosci ktura gwarantuje bezproblematyczne ponowne kremowanie miodu i zachowanie tej wlasnie konsystencji.
Czyli w pszyszlam roku cale trzy tony rzepakowego kremowac i po problemie, albo schlodzic temperature pomieszczenia gdzie przechowuje miodek.
Dzieki za porade musze przyznac ze Bogus zawsze jako pierwszy wyciaga pomacna reke i to mnie cieszy.
Pozdrawim Krzysztof KTemat: MIÓD - za i przeciw

jedliści może miody : rzepakowy i wielokwiatowy ?
zastanawiam sie własnie nad miodem tylko nie wiem czy zw. ten rzepakowy bedzie jadalny i czy wogóle warto taki miodek

myślę, że wszystkie warto spróbować i wyrobić sobie własną opinię
osobiście rzepakowego jeszcze nie próbowałem, bo jakoś jestem do niego uprzedzony; sam nie wiem dlaczego
wielokwiatowy już nie raz jadłem, ale w smaku nie jest jakoś zachwycającyTemat: sprzedam miód
Mam do sprzedania tegoroczny miód ze swojej pasieki zbiór - rzepakowy i teraz akacjowy. Tanio sprzedam kilka słoików zeszłorocznego. Cena ok 17-18 zł duży słoik.
tel 664 909 517
zachęcam, nie ma pyszniejszej i zdrowszej ochłody na lato jak woda z miodem i cytrynką,
zima też będzie - herbatka lub mleczko z miodem- najlepsze na chore gardełkoTemat: Miód - tata koleżanki jest pszczelarzem
Hej, może ktoś z Was ma ochotę zrobić zakupy miodowe przed zimą, tata koleżanki z pracy jest Imkerem i ja własnie zanabyłem miód spadziowy, bardzo mi smakuje, widać że nie jest "na myszach pędzony", więc śmiało mogę polecić - kontakt przeze mnie, "prowizji nie pobierają" Miód z podpoznańskiego Paczkowa.

Wielkość Słoika - ciężar miodu 400g 1300g
Cena: (taki dżemowy słoik) (duży, litrowy słój)
Rzepakowy 5zł 16zł
Lipowy 7zł 22zł
Akacjowy 7zł 22zł
Spadziowy 8zł 25zł
Wielokwiatowy 6zł 19zł
Gryczany 8zł 25zł

Nie wiem jakie to są ceny - nie mam rozeznania w rynku, ale miodzio jest dobry

PiotrekTemat: Termin podkarmiania ..
ja mam leżak bez nadstawki i mam max 18 ramek WzP i węzę ładowałem jak tylko kończyły odbudowę tej co byłą dodatkowo ramki pracy

i masz odpowiedź jak kończyły budować jedną ramkę łądowałeś drugą, pożytek który przynosiły do ula szedł w odbudowę ramek i wykarmienie czerwiu, pożytek się kończy a Ty możesz cuda robić i tak Ci się nie uda ich utrzymać bez stanu rojowego

Tylko że było to przed rzepakiem, czyli w czasie kiedy z dnia na dzień pożytek jest coraz lepszy.Trochę dziwne. Gdyby miały miejsce, to nie powinny wejść w stan rojowy. A jeżeli na mięsko to może należałoby wcześniej zrobić odkład? Ale w kwietniu? Chyba jednak ten 18-sto ramkowy leżak bez nadstawki to nie najlepszy wynalazek

kiedyś takie leżaki to była normalność, przy takiej sile to można zrobić kilka odkładów, aczkolwiek jak tak sobie myśle to wszystko jakoś się pochrzaniło, kiedyś pszczoła zimowa wymieniała się do końca kwietnia, w maju na początku już przybywało znacząco, ale na sady rodnia była delikatnie rozbudowana za sprawą włożonej nadstawki i odpowiedniego wykorzystania pożytku, po odwirowaniu miodu następowała znaczące poszerzenie gniazda co nawet przy bardzo silnych rodzinach i dłuższym okresie bez pożytku powodowało wybicie nastroju rojowego, jeśli się oczywiście gdzieś pojawił, oczywiście jest tu potrzebne wyczucie, ja osobiście się cały czas tej metody trzymam bo i wykorzystuje pożytki i z nastrojem rojowym sobie poradziłem dzięki tej metodzie, ale jak słysze 18 ramek w posz tak wcześnie to nic dziwnego, że trudno je utrzymać w ciagłym nastroju roboczym, a że przyniosły miód, no cóż moje uliki weselne też noszą miód,Temat: karmić miodem
karmić tym rzepakiem to przegotuj go razem z wodą i do wiosny
na stówe ci nie skrystalizuje.

Jeżeli ma karmić na wiosnę to po co miał by go w ogóle rozpuszczać z wodą , zawsze jakieś tam miody mi pozostają do wiosny skrystalizowane czy resztki normalnie biorę taki słoik z miodem skrystalizowanym otwieram i na leżąco kładę na ramki He jak się pszczółki cieszą za 2-3 dni słoik jest tak wypucowany jakby nigdy miodu nie widziałTemat: Przyrząd do mierzenia przewodności miodu
Czy posiada ktoś z kolegów taki przyrząd, jak określa się gatunki miodów.

Irek

Urządzenie to nazywa się konduktometr

Nie posiadam jeszcze ale za każdym razem robie takie badania na przewodność a zwłaszcza
Nektar-- spadzi i Spadzi

miód z drzew owocowych 2,19 m/s
" rzepakowy 3,02 "
" akacjowy 2,41 "
" wielokwiatowy 4,20 "
" malinowy 3,63 "
" lipowy 5,32 "
" gryczany 4,98 "
" wrzosowy 6,92 "

" koniczynowy 5,11 "
" słonecznikowy ---
nektarowo-spadziowy 6,99 "
" spadziowy 9,81 "
" spadziowy z jodły 11,o3 "-- inawet do 15 m/ Odmiany i Gatunki miodów wielokwiatowych bada się na podstawie pyłków zawartych w miodzie

Konduktometry

Są jeszcze Słowackie ale nie mogę znaleź stronyTemat: Pasze Cukry Inwerty Naturalny Miód
Myślę i sprawdziłem że najbardziej można wierzyć w apiinwert sudzucker i bioinwert z puław.Przy karmieniu tymi specyfikami zimowla i wiosna zawsze były ok.Fakt że cena jest większa ale to i tak taniej jak najnowsze pomysły z zimowlą tylko na miodzie który choćby był rzepakowy czy ze słonecznika i tak da się sprzedac dużo drożej a jednak miód przepełnia szybciej jelito pszczoły niż czysty inwert.Najlepiej jednak to zakarmiać częśc pasieki różnymi pokarmami bo w razie czego to jest się z czym ratować od wiosny.
Ja zawsze tak robię ale teraz to trochę wystraszony jestem postami z rzekomo trującym królewskim cukrem bo zakarmiłem częśc rodzin tez tym ale z cukrowni Strzelin a o niej na razie nic złego nie wyczytałem.Temat: Miód
Jak tam u braci pszczelarskiej z miodem w tym sezonie dla mnie ten sezon jak na razie to lipa trochę wielokwiatu odebrałem i nie widać nadziei na nic lipa kwitnie i deszcz pada nie zapowiadają optymistycznej pogody a dziś pierwszy dzień lata
po ile w tym roku miód sprzedajecie
U nas rzepakowego pod dostatkiem,wybrałem sporo,masę pokrystalizowało się w ramkach.Nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło w taką pogodę ładnie to wybierają.
Nic się nie martw,życzę dużo spadziowego.

Ceny u nas zróżnicowane,bardzo zróżnicowane.Niektórzy pękli zaraz po miodobraniu i puszczają po 14zł.-0,9l.Ja o 1 zł taniej niż w zeszłym roku 22 dolary za słoik.Temat: Pozyskiwanie pyłku kwiatowego
Do suszenia pyłku używam suszarki którą sam zrobiłem za starej lodówki,jest praktyczna tylkoo zbyt mało pojemna,co do suszenia na słońcu stosuję się do zaleceń autorytetów które mówią ze niemożna przekroczyc temperatury 42 stopni gdyż pyłek przy wyższej temperaturze traci swoje właściwości a na słońcu jest to niemożliwe zeby utrzymac stałą tęperaturę.Szczerze pisząc nie analizowałem strat w miodzie chociaż napewno są gdyż zwiększony zbiór pyłku musi się odbic na zbiorach miodu,ale przy obecnej cenie miodu i pyłku i tak to się opłaca.Wszystko zależy od bazy pyłkowej czyli od roślin pyłkodajnych ,ja zakładam poławiacze wdrugim tygodniu pożytku rzepakowego a zdejmuję pod koniec gryki czyli ok.10-15 sierpnia jedynie na akacji trochę daję im odsapnąc,tzn.ułatwiam im dostęp do ula nie zdejmując płytek.Jeżeli chodzi o ilości to 5-6 kg.to standard bez szkody dla rodziny ale to jest moje zdanie a mogę się mylic .Temat: pogaduchy

Bardzo zmienia smak ( jak dla mnie na gorszy ) słabo się rozpuszcza w zimnych cieczach typu jogurt czy mleko sojowe "nie schodzi" z łyżki tak jak miód trzeba ją wręcz zeskrobywać, kawy z melasą nie da się pić więc proponuję nawet nie próbować.

No niby prawda, ale w sumie cukier czy skrystalizowany miód też się źle rozpuszcza w zimnych czy gęstych produktach typu mleko lub jogurt. A dodatkowo również miód (zwłaszcza np. rzepakowy) trzeba często zeskrobywać z łyżki, więc to dla mnie nie jest problem :-) Ale trochę mnie zmartwiłaś, co do smaku... Nic to, trzeba po prostu kupić i spróbować. A na razie pocieszam się tym, że faktycznie ludzie mają różne gusty. Ale jak już spróbuję, to napiszę, czy jest to "zjadalne" W każdym razie dzięki za Twoją opinięTemat: Promocja miasta
Moi drodzy zapomnieliśmy o maśle... jako produkcie lokalnym... Ale z pomocą przyszła Telewizja Silesia

Słodka Czeladź

2008-07-23 11:54:06

18 lipca Czeladź wprowadziła na rynek swój produkt regionalny, są to cztery odmiany miodu, czekoladka będąca promocją herbu "na slodko" oraz świeca zrobiona z pszczelego wosku.

Pomysł zrodził się w oparciu o fakt, że Czeladź jest miastem rzemieźlniczym i chce być rozpoznawana ze względu na swe rzemiosło w cały kraju.

Miód promujący Czeladź to smakołyk akacjowy, wielokwiatowy, rzepakowy oraz lipowy. Pakowany w pojemniki, na których znajduje się potwierdzenie, że miód ten został wykonany przez pasieki znajdujące się w Zagłębiu.

W sklepach dostępne jest także masło czeladzkie.

http://www.tvs.pl/informacje/3253/Temat: Miodówka studencka
prawidłowa nazwa trunku Miodówka, ale została nazwana lubelską, ponieważ wielu moich znajomych z innych regionów będąc w Lublinie i delektując się jej smakiem tak ją właśnie nazwało.
oto przepis:

2 szklanki miodu /najlepiej rzepakowego/
1 szklanka wody
skórka z 1/4 pomarańczy
1/2 łyżeczki startej gałki muszkatołowej
2 czubate łyżki mielonej kawy /dobrej gatunkowo/
1 szklanka rumu
1 litr spirytusu 96%

Miód podgrzać w rondlu, lekko zarumienić i dodać 1 szklankę wody, dodać skórkę pomarańczową, zagotować, następnie zdjąć z ognia i przestudzić. Kawę i gałkę muszkatołową razem wymieszać i zalać szklanką wrzątku , parzyć ok 10 min. Do miodu wlać przecedzoną kawę, spirytus i rum, wszystko dobrze wymieszać i przelać do butelek, szczelnie zamknąć i odstawić na ok. miesiąc. Następnie zlać alkohol znad osadu, osad przefiltrować i resztę płynu połączyć z poprzednio zlaną nalewką. Rozlać do butelek i odstawić na ok. 3 mies. Nalewka, im dłużej "leżakuje", tym większej nabiera mocy, najlepsza przy przeziębieniach i grypie, rozgrzewa niesamowicie !!!Temat: Miodzik,przysmaki misiów ;)
Olga uwielbia miód od zawsze-nie jada innych słodkich "klajstrów" typu nutella ale za miód toby sie dała pokroić .Na szczęście-nie ma po nim widocznych problemów.
miód oczywiscie z zaprzyjaźnionej pasieki, nawet miałam gdzieś rozpiske jaki jest najlepszy na problemy z przewodem pokarmowym.
Olga najbardziej lubi lipowy i rzepakowyTemat: wydzielacze i niewydzielacze...

Poniżej przytaczam kilka takich częściej spotykanych, wybranych produktów dla grupy krwi 0 -przeważnie jedni je tolerują , a drugim szkodzą lub odwrotnie ; produktów które, w ogóle są niewskazane dla gr 0 tu nie ma.

NIEWYDZIELACZE gr krwi 0 zgodnie z encyklopedią zdrowia dr D'Adamo
mają unikać m.in. mleka i jego przetworów,krabów, produktów sojowych, gryczanych, owsianych, orkiszowych, bakłażanów, brukselki, kapusty,też kiszonej, oliwek, jabłek(i produktów), oleju rzepakowego, cynamonu, wanilii, cukru (białego, brązowego), miodu, syropu klonowego
indywidualnie nie szkodzą im :avokado (jest nawet korzystne), glutaminian sodu(tylko im),

WYDZIELACZE gr krwi 0 zgodnie z encyklopedią zdrowia dr D'Adamo
nie szkodzi im feta, mozzarella, twaróg, ser kozi, kraby, kiszona kapusta, jabłka, oliwki (oprócz czarnych), pieczarki hodowlane, cukier (nieinwertowany), miód,
do unikania: pozostałe produkty mleczne, ikra łososia, gęsie i przepiórcze jaja, fasola pinto, soczewica, pieczarki hodowlane, avokado , gałka muszkatołowaSądzę, że jestem niewydzielaczem gr 0, bo zjedzenie kotletów sojowych kilka razy źle mi zrobiło i przestałam je jeść, ale jabłka jem dość często. Jadałam je codziennie w szkole co 2 h, smakują mi i nigdy nie przeszkadzało mi to, że czuję się po nich jakoś ciężko. Czy to znak że mi szkodzą? Jeśli tak, to zastanawia mnie w jaki sposób wymienione wyżej produkty mogą szkodzić, czy chodzi o szkodliwość dla zdrowia, czy tylko dla samopoczucia? Nie chcę rezygnować z jabłek od czasu do czasu, bo dziś jem je rzadziej, ale i tak
Może ktoś zna odpowiedzi na moje pytania? Pozdrawiam.Temat: Arabia Saudyjska nie pomoże Amerykanom w ataku na Irak| Budzowaty(?) czasami nie zakupil technologi wytwarzania
| biopaliwa?
    Guzowaty. Owszem.

    Ale... tak właśnie - ODKRYŁEŚ spisek! Oni nas przekupują tymi
    C-13o i
F-16C/D, aby dobrać się do naszych pól malowanych zbożem
rozmaitem, co rzepakiem pałają! Ręce precz od naszych nieużytków!
Chcą tu ustawić swoje biorafinerie i kraść nam nasze rzepakowe
złoto! Przecież to nawet jest zakamuflowane w nazwie państwa - RP
- Rzepakiemcenna Polska, no i jedna z głównych gazet (pewnie
wykuipona przez obcych, przesączających za jej pomocą ohydne
treści) naywana jest "Rzepą"! A my już dobrze wiemy, od czego jest
ten skrót! :o))

    "Nie rzucim ziemi skąd nasz ród,
     Rzepakiem cennej wielce,
     Darmo dajecie whiskey, miód,
     Precz z niej złe cudzoziemce!

     Na nic wasz czołg, samolot, cash,
     My spiski takie znamy,
     Ohłapem nigdy port cny nasz,
     Nie będzie pokalany!


No, No, No...

pzdr
szczypior

Temat: wydzielacze i niewydzielacze...
Witam

Zgadnąć swój status jest dość łatwo, trzeba tylko wyszukać zalecane różnice i bacznie obserwować !
Poniżej przytaczam kilka takich częściej spotykanych, wybranych produktów dla grupy krwi 0 -przeważnie jedni je tolerują , a drugim szkodzą lub odwrotnie ; produktów które, w ogóle są niewskazane dla gr 0 tu nie ma.

NIEWYDZIELACZE gr krwi 0 zgodnie z encyklopedią zdrowia dr D'Adamo
mają unikać m.in. mleka i jego przetworów,krabów, produktów sojowych, gryczanych, owsianych, orkiszowych, bakłażanów, brukselki, kapusty,też kiszonej, oliwek, jabłek(i produktów), oleju rzepakowego, cynamonu, wanilii, cukru (białego, brązowego), miodu, syropu klonowego
indywidualnie nie szkodzą im :avokado (jest nawet korzystne), glutaminian sodu(tylko im),

WYDZIELACZE gr krwi 0 zgodnie z encyklopedią zdrowia dr D'Adamo
nie szkodzi im feta, mozzarella, twaróg, ser kozi, kraby, kiszona kapusta, jabłka, oliwki (oprócz czarnych), pieczarki hodowlane, cukier (nieinwertowany), miód,
do unikania: pozostałe produkty mleczne, ikra łososia, gęsie i przepiórcze jaja, fasola pinto, soczewica, pieczarki hodowlane, avokado , gałka muszkatołowa

Analiza wymaga trochę zachodu, ale można spróbować. Jeśli gdzieś znajdę sprostowanie to tu dopiszę. Wykazy dla innych grup też. Powodzenia.

Pozdrawiam

TeSa

Jeśli pomogła Ci moja rada pomyśl o mnie dobrzeTemat: Peklowanie

Czy ktoś z kolegów peklując na mokro szynki, schab itp dodawał do zalewy peklującej miód?. Jeżeli tak to bardzo proszę o krotką opinię w tej sprawie - jaki był efekt?
Z góry dziękuję i pozdrawiam


Witam, ja dodaję miód do peklowania.
2 łyżki stołowe na 1 l solanki.

próbowałem już akacjowego, wielokwiatu wrzosowego, lipowego, spadziowego i rzepakowego, I te polecam. Nie polecam gryczanego, goryczka w wędzonkach jest wyczuwalna. Dla mnie najlepszy jest akacjowy i wielokwiat. Ale inni chwalą w/w oprócz gryczanego.Temat: Nasze "kilogramowe" potyczki
To tylko świadczy o tym że nie jesteś znieczulona i reagujesz kiedy widzisz czerwona lampkę. Takich ludzi powinno być więcej! a jak moje jelitka...? Czują się całkiem nieźle! Na pewno dużo błonnika i jogurty dobrze im robią bo nie są już takie leniwe. Ale ostatnio zachciało mi się coś słodkiego i miałam świeżutki miód z rodzinnej pasieki więc wymieszałam łyżeczkę tego miodku z prażonym sezamem i po chwili miałam ostry ból po prawej stronie brzucha (dokładnie taki jak przy tych objawach jelita drażliwego z którym zgłosiłam się do lekarza, z tym że słabszym i krótko trwającym ok 30 min). nie wiem czy w ogóle wiązać to z tym miodem (od czasu do czasu dodaje sobie go do herbaty i nic mi nie jest, no i krótki czas po spożyciu pojawił się ból ok 2 min po spożyciu, muszę dodać że nie byłam głodna) Zastanawia mnie też prażenie nasion. Ogólnie wiem że nie wolno smażyć na oleju nie rafinowanym czyli na naszej oliwie z oliwek tłoczonej na zimno też, nie mówiąc już o oleju słonecznikowym czy sezamowym, z pestek dyni, lnianym itp. Dopuszczalne oleje do smażenie to rzepakowy i z pestek winogron ze względu na to że mają wysoką temperaturę dymienia i nie wytrącają się z niej trans tłuszcze itp. Więc ostatnio zastanawiałam się nad prażeniem nasion bo to tez działanie wysokiej temperaturę na dobre tłuszcze w nich zawartych. Czyta łam że słonecznika nie wolno prażyć, a sezam tylko lekko ( cokolwiek znaczy lekko!). Jeśli ktoś chce obniżyć poziom cholesterolu powinien zmielić sobie nasiona słonecznika, dyni i orzechów włoskich i zjadać łyżeczkę dziennie. Muszę spróbować bo niedługo szykuje się na badanie krwi zobaczymy czy coś sie unormowało!Temat: Świat herbat
Chłopcze to nie są burżujskie wyroby herbaciane !
To są klasyczne wspaniałe herbaty
a ich cena ?
no cóż ,wysokiej klasy towar musi kosztować -tak jak pięciogwiazdkowa Metaxa, buty Meindla -czy też auto Ferrari ..
chociaż nie zawszebo -
nabyłem wczoraj rewelacyjny towar -kilka kg wspaniałego aromatycznego i z dobrego ,zaufanego źródła miodu :lipowego,rzepakowego i gryczanego z pasieki położonej w lasach Niedaleko Człuchwa -naprawdę cudowny miód
A cena ? -20zł za przeszło 1,5kg słoikTemat: czy ktos stawia banki
Dlatego trzeba pamietac,zeby miodu uzywac do cieplego mleka,a nie do wrzatku...a poza tym trzeba pamietac tez,jaki rodzaj miodu na co stosujemy...i tak :
-wielokwiatowy-przeziebienia,alergie,choroby serca
-lipowy-przewlekle przeziebienia,grypa,kaszel,bezsennosc
-gryczany-zapalenie nerek,nadcisnienie
-spadziowy-przewlekle zapalenie gornych drog oddechowych,zapalenie pluc,astma,cukrzyca
-akacjowy-schorzenia ukladu pokarmowego,nadkwasnosc
-wrzosowy-schorzenia drog moczowych,prostata,zapalenie gardla
-rzepakowy-choroby drog zolciowych,miazdzyca,wzmacnia miesien sercowy,leczy niewydolnosc krazenia.Temat: Alergika, smark, smutne życie
O miodach to znalazłam sama na jakiejś stronie dla alergików. :) W ramach wdzięczności uzupełnij mi wiedzę doświadczeniem, co? Mniszkowy i rzepakowy są ok? Czy też trzeba datę zbioru znać? I jak z miodem pitnym jest?
(Jakiś miód mam w domu, tylko nie mam pojęcia jaki... Zżerałam go w każdym razie w zimie i żyję.)
Temat: Kremowanie mioduw nektarowych

Jeszcze jedna uwaga.

Ale jak kremowałem lipę to przy nalewaniu do słoika było O.K. miała kolor biały tak jak rzepakowy, ale za jakiś czas zaczęła sie przebarwiać i rozwatstwiać na ciemniejszy na dole jaśniejszy u góry.
Nigdy nie dochodziłem co jest tego przyczyną. Poprostu więcej nie kremowałem lipy.
Oczywiście ten lipowy kremowany nie był miodem zepsutym, niedobrym lub wadliwym. Przypuszczam, że rozwarstwił sie przez podzielenie fruktozy i glukozy.

Normalne zjawisko to nie oddzielenie fruktozy i glukozy , tylko nie miałeś czystej lipy
Musiała być domieszka Spadzi liściastej lub iglastej
Spadź jest jest miodem cięższym i zawsze siądzie na dnie
zrób sobie zwykłe doświadczenie wymieszaj płynne miody wielokwiat i spadźTemat: Ceny miodu akacjowego
Ja w Warszawie sprzedaje 09lit po 25 a 07 po 20 , i w tamtym roku aprzedałem wszystko , jeszcze dowoziłem z Zamojszczyzny . Wszystko sprzedaje wśród znajomych. W lipcu jadę na Zamojszczyznę i zamówiłem 100 słoi rzepakowego .Jak sprzedaje to udzielam wszelkiej informacji na temat miodów ,jak pytają. Ewentualnie kseruje wszystko na temat miodu .
pozdrawiam
Wiesław

[ Dodano: 2008-06-22, 19:52 ]
Ale tam biorę po 13 lub 14zł za 09lit ale z pewnego żródłaTemat: ="nd();"
Ta,
a ja widziałem foka na do góry halsowym rogiem, i grota bez likliny w likszparze postawionego, spalonego mercurego któremu do paliwa dolano olej.... rzepakowy, paliwo w słoiku z miodem (słoik odstawiony spowrotem do kambuza), dziurę w dnie DZty bo po kamieniach ją na siłe "burłaczyli" szarpankę którą urwali zanim skumali że bez zrywki i tak nie zapali, dziurę wielkości wiadra w burcie, bo: "nie zawsze prawy ma pierwszeństwo", widziałem jak się naprawia rozerwany lik poprzez jego odcięcie nożyczkami.... A i gorsze rzeczy widziałem ale wzdragam się o nich opowiadać...Temat: Pszczelarstwo ekologiczne
W nawiazniu do pasieki ekologicznej zapraszam na strone mojej produkcji.
.

Mam pytanie jak tem Pana kolega przeskoczył że ma w ofercie miód Gryczany i Rzepakowy ekologiczny uprawy rzepaku i gryki są nawożone sztucznymi nawozami a nie jednokrotnie opryskiwane przeciw chwastom

IrekTemat: Przyroda
widziałam rzepakowy ul
rozpostarty na wzgórzu
miodu zapachem wołał
prawie słyszałam pszczoły

słońce
kwiatem otuliło jabłonie
najbardziej
z południowej strony

sad wiśniowy
równiutko przycięty
okryty bielą
jakby leżał w soczystej zieleni

jeszcze widziałam
czeremchę
kwitnące kasztany
i bez przy drodze

i nad rowem
dziwnie przycięte wierzby
jedna przy drugiej
tylko one nie były zielone

2008Temat: Czy na tym forum są same mądre kobiety?

Tak to jest , jak dogwlik pisze nie ...dokładnie
Piję od rana , małymi łykami i jak pisze skorpionka , w tym czasie uprzątam sprzątam , czy co innego robię , wode przegotowaną , bardzo ciepłą, bo tak chce mój żołądek.
Po godz...jak mi zaczyna warczeć, {najczęściej}.......zjadam , ale tak aby czuć niedosyt , u mnie to 2 kromki chlebka , zwykłego , najlepiej mi się trawi , od dzieciństwa , inne sa dla mnie za ciężko-strawne
Albo owsianka , oczywiście , na wodzie , posłodzona na czubek miodem , ja używam , rzepakowy , na serduszko ,, moje , pobolewało , ale {odpukać} przestało.
Owsianka piszę , a daję wszystkiego po trochu , musli, jakie tylko są w sklepach

Nie pije się niczego , na raz , nigdy ,chyba , że jest się spragnionym , to co innego, nawet inni zalecają , gryźć płyny , dla mnie to ......lekka przesadaTemat: Co dzisiaj jedliście?

ale na wodzie?

magdusia, oczywiście że na wodzie, tak jest szybciej taniej i prościej ale zgadzam się że jest niesmaczne jak kakao jest mało, ma być dużo, ma być gęste

posiłek 0
kawa bio z Boliwi

posiłek 1
kasza manna z mielonym ziarnem lnu i konopii, z miodem i kakao, jabłko

posiłek 2
kasza jęczmienna, czerwona soczewica, duszona kapusta w kolorze C-100, M-100, Y-0, K-30 olej rzepakowy tłoczony na zimnoTemat: Pod Pijanym Gumochłonem XX
Miodu mogę dokładać w dużych ilościach, bo wczoraj wszyscy w domu kupili jest spadziowy, rzepakowy, wielokwiatowy i lipowy.
Ach, słuchajcie, a mnie od własnego domu dzieli w zasadzie już tylko podłączenie gazu... No i tam jeszcze różne duperele (to nie jest brzydkie słowo ) wykończeniowe, ale to drobiazgi są. Ach, nie wierzę swojemu szczęściu.Temat: Siemie lniane
Wychodziłam z założenia, że glukoza jest potrzebna jest Matowi w minimalnych ilościach najprawdopodobniej jako transporter kreatyny.

Czy poza właściwościami samej glukozy są jeszcze jakieś przeciwskazania do miodu potreningowo? Mam na myśli rzepakowy ze względu na b. ubogą zawartość fruktozy i znaczną glukozy.

Wojtku, czy mógłbyś mi podsunąc jakieś carbo z wyższej pólki, wiem ,że w tej branży niewiele dzieli najlepszy od przeciętnych nie mniej jakaś różnica w jakości istnieje. Chodzi mi głównie o mniejszą zawartość sztucznych domieszek i trochę mniejszą zawartośc glukozy i najprostszych pochodnych bo należę do osób o b. silnej odpowiedzi insulinowej, którym one nie służą. Na redukcji zmniejszam dawkę carbo nawet o 1/2 do 2/3 ale z praktyki wynika, że zupełne odstawienie odbija się na mięśniach. Dopiero pod koniec cyklu redukcyjnego, po ostrym treningu, odstawiam carbo i zmniejszam intensywność. Korzystając ze zwiększonego metabolizmu podniesionego dodatkowo przez spokojniejszy trening znakomicie dopala się resztki tłuszczu.
Ach, i ponowiam uprzejmnie porśbę o te tabale PRAL. Gdzie ich szukać(?)Temat: ZASADY UDZIELANIA PIERWSZEJ POMOCY

Kawką się częstuję z przyjemnością, bo mnie jakieś przeziębienie bierze...
A rutinoscorbin wzięłaś?
Podobno w Szwecji było spore trzęsienie ziemi...na tyle slne,ze było wyczuwalne również u nas..
Słuchajcie, ciągle mam przedpokój pełen miodu... Odbierzecie go kiedyś, czy mam go zjeść?
Jak Ci coś zostanie, to ja zabiorę chętnie, zwłaszcza rzepakowyTemat: Jedzonko, szamka, paszaaaaa
przepisów Owiego nic nie przebije - zrobiłam się głodna...

ale też mam przepisk - grzane wino przeciwgrypowe (bo pogoda jakaś taka nieciekawa)
kubek kadarki półsłodkiej (butelka z kauflandu za 6,99zł)
świeży, obrany imbir w ilośći dość sporych 3-4 kosteczek - tak 1,5x1,5x1,5cm każda
duzo cynamonu
dużo goździków
dość spora łyżeczka miodu (ja mam akurat rzepakowy)

podgrzać na małym gazie tak by alkohol zaczął leciutko parować, ale broń boże nie gotować! wlać do kubka i pić :]
Temat: Nasze rozmowy
dzieńdoberek

ja jak zwykle
Mario ciut za późno ale zważyłam zakręcany słoik miodu, wiesz taki wysoki ale mniejszy niż litr i waży 1,25kg; w litrowym będzie pewnie z 1,5 kg, czyżby waga ci się popsuła? ale bym sobie kupiła takiego aniołka

Beatko u mojej T zawsze była kapusta z grochem (fasolą) na wigilię - nie wiem tak dokładnie jak była przygotowawana ale mniej więcej tak:
kiszona kapusta (jak na bigos - jak kwaśna to przepłukać) ugotowana z dodatkiem listka, ziela, suszonych grzybków; do niej sporo cebulki zezłoconej na oleju rzepakowym, doprawiało się do smaku i chwilkę dusiło; potem już tylko dodawało się osobno ugotowaną w całości dużą fasolę, najczęściej Jasia, w proporcjach objętościowych tak 2 części kapusty, 1 część fasoli
tam pierwszy raz jadłam fasolę z cukrem

z przygotowań świątecznych stoi sobie ciasto na piernik staropolski z przepisu p.Kuronia
:hello:
Temat: Kawiarenka 75
To nawet nie ze względu na dziąsła. Ja bardzo często delektuję się produktami mlecznymi różnej maści. Ba, wolę mleko np. niż herbatę. Wszelkie zupy mleczne, jogurty, kefiry - miodzio! No właśnie, do tego świeża bułeczka z miodem gryczanym, albo rzepakowym.... Ech, tylko zgłodniałem jeszcze bardziej.
Temat: Kremowanie mioduw nektarowych
Witam

Mam taki myly problemik.
Zreguly kremuje wszystkie miody nektarowe, czyli wielokwiaty miedzyinnymi rzepakowy, nawet skusilem sie na lipowy co daje ladna mialka konsystencje.
Moi klijenci nie wyobrarzaja sobie mioduw wielokwiatowych twardych jak beton, taki sie przyzwyczaili i miud musi miec konsystencje kremowa.
Jesli krutko po miodobraniu powieszchnia miodu w pojemniku zaczyna nabierac koloru perlowego zaczynam kremowac urzadzeniem wlasnej konstrukcji, miodek jest bardzo przyjemny i latwo nadaje sie do nalewania do sloikuw, w takim stanie czyma sie nawet do 8 miesiecy, co do tego czasu jest jusz sporzyty przes klijenta.
Muj dylemat polega natym ze miody kture od razu nie sa skremowane, lecz przetrzymywane we wiadrach 40 kg, puzniej dekrystalizuje je w cieplarce i nastepnie jak miud jusz zaczyna scinac zaczynam jak to normalnie bywa mieszac go zeby uzyskac ladny kremowany, i co sie dzieje jusz w nastepny dzien nie daje go sie nalac do sloikuw bo on bardzo szybko sie krystalizuje, a jesli nalejesz go po wymieszaniu mieszadlem, to w mgnieniu oka krystalizuje w sloikach i jest twardy jak beton.
Dzieje sie to tylko z tymi miodami kture w puzniejszym czasie chce poddac obrubce kremowania, ten swierzy zawsze zachowuje sie tak jak nalerzy.
Czy ktos ma na to jakas porade, a morze sam jusz doswiadczyl cos takiego w swojej pasiece i muglby mi pomuc w tym dylemacie, szukalem w literaturze i w necie, pytalem profesorkuw, ale jakos nie dostalem konkretnego wyjasnienia w tej sprawie, wszyscy owijali w bawelne i nic na koncu z tego nie wyszlo.
Temat ten byl jusz napewno poruszany, ale nie w tym sesie.
Pozdrawiam Krzysztof KTemat: Jak osiągnęłam dobry stan zdrowia
Witam
Natura napisała i trudno się z tym nie zgodzić:
Objawem nie tolerancji jakiegoś produktu nie musi być alergia, to właśnie może być złe samopoczucie, ból głowy, stawów i inne sygnały dawane przez organizm. Ludzie jedzą latami to, czego nie powinni i nie mają alergii, ale pełno dolegliwości, które leczą chemią: nadwagę, ciśnienie, uporczywe migreny, rwa kulszowa, itd można by wymienić cały jeden post tymi objawamiWłaśnie ja też tak interpretuję wskazówki D'Adamo. W przypadku kashtaniaka istnieje duże prawdopodobieństwo, że jest on niewydzielaczem grupy krwi 0, a dla niewydzielaczy (wszystkie dane w/g encyklopedii zdrowia D'Adamo), i orkisz, i soja, i kasza gryczana, i owies, jak również wszystkie z nich wyroby są niewskazane. Makaron z karczochów-też. Z warzyw niewskazane są: bakłażan, brukselka,oliwki i kapusty (biała,czerwona,pekińska, kwaszona, a nawet sok z kapusty). Szkodzi cukier, miód, syrop ryżowy i klonowy, słód jęczmienny. Za to mogą oni jeść pieczarki hodowlane, które mają własności przeciw cukrzycowe i są tanie. Nie szkodzi im glutaminian sodu. Tylko dla niewydzielaczy grupy krwi 0 są niekorzystne daktyle,truskawki, morele i jabłka (również z nich soki),olej rzepakowy i wszystkie oprócz ghee produkty nabiałowe, za to nie szkodzą żadne jaja, a mięso z królika, kuropatwy, bażanta i młodego gołębia stają się wręcz zdrowotne. To tak w skrócie i z grubsza.

Pozdrawiam życząc powodzeniaTemat: Pasieka Ryszard_b
Dziekuję kolegom za gratulacje i opinie ale spodziewam sie różnych . Materiał który by nadal leżał w szufladzie ujżał swiatło dzienne . Zdjęcia zrobiłem pasiece w całej okazałości dla potomnych niech kiedyś zobaczą jaką pasiekę miał pra-pra dziadek . To że trafiła na forum - czysty przypadek i nie koniecznie można się na niej wzorować . Każdy pszczelarz ma swoje nawyki i przywyczajenia i zdobytą wiedzę i niech tak zostanie . Wspomniałem wcześniej że mam lawetę na 21 uli WL i gdybym ich wywiózł to na zdięcjach były by tylko stelarze i pustaki . Miód na moim terenie jest umiarkowany , nie ganiam za rzepakiem bo nie występuje na tym terenie podobnie jak wrzos . To jest teren typowo gryczany choć i ten powoli się kończy i kurczy jak wszędzie i dlatego nie wywożę na grykę lecz staram się zapobiec żeby mi nikt nie postawił . Miałem taki przypadek z niewiedzy pszczelarza który podwiózł mi ule pod moją pasiekę bo zobaczył dużo gryki - niewiedząc nic o pszczałach , skończyło się to na przyjaznej rozmowje . Dochodzi do tego park bardzo dużo lip , sady owocowe , plantacje wierzby i różne inne pożytki najbardziej uzależnione od deszczu , nie ma dużych okresów bezpożytkowych . Mogę dodać że koszty które poniasłem przy modernizacji zwróciły się po dwóch sezonach . Co do następców to może być różnie , syn dostał 30 uli które wycofałem ale z tego co widzę to obydwaj nie jesteśmy zadowoleni . Mój wnuczek Michał , tak jak nazwa mojej pasieki " PASIEKA MICHAŁ " być może będzie miał więcej zamiłowania -zobaczymy .

Ryszard B.Temat: karmić miodem
Witam .Mam dużo miodu rzepakowego z ubiegłego roku po niskiej cenie od znajomego. czy mogę tym miodem po rozpuszczeniu go w wodzie nakarmic rodziny na zime? Wyszło by taniej niż cukrem. Np biorę 10 kg miodu rozpuszczam to i dodaję z 5 litrów wody.Pozdrawiam.Temat: MIODEK
fajnie ja mam zapasy miodu prosto od przczelarza , nie zadne tam z  fabryki czy  marketu z róznymi  domieszkami i woda ale czysty miód .
mam rzepakowy , akacjowy i lipowy . Mi z tych 3 rodzaji najbardziej smakuje akacjowy.
Temat: Czy trzeba było reakcji wstrząsowej
No niesteyt kolego muszę dawac się okpic bo nie jestem w stanie zjeśc np 600 kg miodu rzepakowego ,a nie tylko miód w niemczech jest doceniony, normalna ludzka praca też i ani ja ani ty tego nie zmienimy że w naszym kraju jest właśnie tak.Temat: Bartnicy
Piłes miodówke na rzepakowym miodzie?
greg
Temat: Sprzedam warszawiaki
Tanio sprzedam 30 słoików miodu rzepakowego ze zbiorów 2007rTemat: MIÓD - za i przeciw
jedliści może miody : rzepakowy i wielokwiatowy ?
zastanawiam sie własnie nad miodem tylko nie wiem czy zw. ten rzepakowy bedzie jadalny i czy wogóle warto taki miodekTemat: karmić miodem
Jak chcesz na ,,siłę" karmić tym rzepakiem to przegotuj go razem z wodą i do wiosny
na stówe ci nie skrystalizuje.
Właściwości miodu po przegotowaniu są znane reszta zależy od ciebie.Temat: Recenzje produktow :)


A jaki miód do tego najlepszy
ja robie takim, jaki mam w domu, a najczęściej mam rzepakowy, albo wrzosowy, rzepakowy ciężko się rozprowadza, ale działanie ma takie jak każdy innyTemat: 19,5%
pelny smak miodu wyczuwa sie przy zawartości wody ponizej 18,5% klijenci to docenią przy zawartości 19,5% przy długim przechowywaniu w temperaturze pokojowej miód straci smak i zapach a rzepakowy zacznie rozwarstwiać się i fermentowaćTemat: ="nd();" >Hyde Park
Tak troche z innej beczki.
z zupelnie innej beczki wlasciwie.

Mam z rodzinnej pasieki troche sloikow miodu do pchniecia.
Miod jest lipowy i rzepakowy (tego ostatniego juz tylko kilka sloikow)
17zl za sloik 0.9 litra.

Jak ktos jest chentny to dawac znac.Temat: Arabia Saudyjska nie pomoże Amerykanom w ataku na Irak


     Rzepakiem cennej wielce,
     Darmo dajecie whiskey, miód,
     Precz z niej złe cudzoziemce!


I tak dalej...
Dobre !
;-)))

Q

Temat: Jakie pszczelarz lubi Miody
Ja też lubię twaróg z miodem , najleprzy jest rzepakowym kremowym lub mniszkowym.Temat: Fascynacja ramka wysoko waska "Ramka Warszawska "
Witam serdecznie i dziekuje za mile slowa informacje i doswiadczenia odnosnie ramki
warszawskiej.
Piszezsz ze gniazdo jest za durze, w ten ul wchodzi 13 ramek ale wlasciwie zaplanowalem tylko 10 a reszta to zatwur,a wlasciwie podkarmiaczka wewnetrzna o pojemnosci okolo 7 litruw, czyli matka ma do zagospodarowania 10 plastruw, ja poruwnuje te powieszchnie do moich dadantuw o wymiarach ramki 44,8 x 28,5cm i w gniezdzie jest ich 12 ztuk i wcale nie zdurzo.
Regularnie wedruje z pszczolami od 22 lat i zawsze w Dadantach mam problem z zapasami w gniezdzie,po odwruceniu ramki rodziny zawsze posiadaja od 800gr do 1300 rezerwy,ladne szerokie paski z miodem nad czerwiem, czyli rachunek jest prosty.
W dadantach o wyzej podanym wymiarze ramki matka czerwi prawie od gurnej krawedzi do dolu i z reguly po powrocie z rzepaku i odebraniu miodu z pulnadstawek w gniezdzie znajduje sie bardzo mala ilisc zapasu, musze dodac ze gluwnie bazuje na lini Bukwast, a te matki czerwia w okresie letnim bez pszerwy, niezalerznie od porzytku i latwo morzna taka rodzine zaglodzic. zawsze po rzepaku zostawiam jedna pulnadstawke okolo 20 kg miodu rzepakowego,
pokarm ten wystarcza z reguly az do wystapienia miodu spadziowego, w tym roku mialem pecha pszczoly zjadly miud a spadz zawiodla, ale to nic jurz na poczatku sierpnia zaczolem lekkie dokarmianie wlacznie puzniej zakarmilem na zime i sprawa byla zalatwiona.
W ramkach wysoko waskich Bukwasty mialy durza rezerwe miodu i nie musialem zostawiac im miodu rzepakowego.
Morze wydawac to sie dziwne ale odwrucenie ramki spowodowalo w moich warunkach porzytkowych oczekiwany efekt , zazimowalem w tym roku 25 rodzin na ramkach warzawskich poszerzinych i nie zaluje, zimowla dotychczas odbywa sie bez problemuw i mam nadzieje ze rozwiazalem problem w moich warunkach porzytkowych i klimatycznych.
Pozdrawiam Krzysztof. albbiene.Temat: Miód.
Miód

Nie piszę pszczeli, bo nie ma innego, prawdziwego. Ziołomiody i miody z Chin to podróbki.
Pszczoły zbierają nektar z kwiatów i spadź z liści, przynoszą do ula i przerabiają na miód.
Taka pszczółka żeby przynieść litr (1,4kg) musi zrobić parę milionów kursów i oblecieć Ziemię dookoła kilka razy (jakby była jedna).

Po kolei
Za pomocą enzymów rozkładają sacharozę na cukry proste.
Zagęszczają do 80%, trwa to około tygodnia. W tym czasie przenoszą wielokrotnie z komórki do komórki i na końcu zakrywają wieczkiem z wosku, który produkują. Taka konserwa zachowuje trwałość przez wiele lat, dlaczego?
Hermetyczność
i najważniejsze –przez cały czas produkcji dokładają specyficzne enzymy i substancje bioaktywne, dzięki którym miód ma właściwości bakteriostatyczne.

Ciekawym enzymem jest inhibina. Utlenia ona glukozę do kwasu glukonowego (przez glukolakton) z wydzieleniem nadtlenku wodoru, który jest zabójczy dla wszelkich mikroorganizmów. Enzym ten gwałtownie zwiększa aktywność po dodaniu wody.
Dlatego też leczniczo należy stosować miód po rozpuszczeniu w letniej wodzie.

Oprócz witamin i aminokwasów miód ma wiele enzymów nie do końca zbadanych.
Przed sprzedażą w sklepach, miody są homogenizowane (mieszane) i podgrzewane, żeby nie krystalizowały (scukrzały się), bo klienci tego nie lubią. Podgrzewanie miodu powoduje utratę większości elementów biologicznie czynnych.

Miód należy kupować z pewnego źródła i każdy powinien wcześniej czy później skrystalizować.
Miody są różne, wielokwiatowe i odmianowe np. rzepakowy, akacjowy, lipowy, który działa bodźcowo i jest stosowany na przeziębienia (tak jak malinowy), najbardziej przeze mnie lubiany ostry czarny – spadziowy i też ostre gryczany i wrzosowy.
Pzdr, copyriht by nakab.Temat: Ile pokarmu na zime?.......
Witam
Glupie pytanie morze ktos pomyslec, dobry pszczelarz wie ile podac pokarmu zeby pszczoly przezimowaly bez problemuw.
Osobiscie przeznaczam na zazimowanie rodziny pszczelej na 12 ramkach Dadanta okolo 20-25
kg syropu w stosunku 3-2. Jest to poterzna ilosc, ale w moich warunkach i w ulach z pojedynczej deski jest to akurat porcja wystarczajaca, na wiosne czeba uwarzac i co niekture silniejsze rodziny podkarmiac. okolo 15 kwietnia ule sa leciutkie i z niecierpliwoscia czekam na zakwitniecie rzepaku ktury ratuje mi pszczoly i zreguly jest troche miodu rzepakowego.
Powiedzialem sobie STOP nie tedy droga, cukier coras drozszy, gotowe syropy inwertowane tez nie tanie, czeba cos zrobic !.........
Mam pytanie ?.....
Powiecmy ul drewniany Warszawski dobrze ocieplony, rodzina zimowana bedzie na 7-8 ramkach przy wlasnych zapasach zgromadzonych z puznoletnich porzytkuw skromnie 6-8kg miodu + pierzga + ja podaje im 3 porcje syropu w podkarmiaczce wewnetrznej mieszczacej 4kg syty,calosc srednio 20kg, czy ilosc ta wystarczy do przezimowania ???....
Jestem przekonana ze nie powinno byc zadnych problemuw i rodzina przeczyma do wiosny.
Pan Czeslaw Jung pisze w jednym z artykuluw zamieszzonych w Pasiece cytuje " Kiedys dostawalo sie na rodzine pszczela 4 - 5 kg cukru i pszczoly przezywaly zime i dawaly miud"
23 lata gospodaruje w ulach z pojedynczej deski, jest to wplyw obcej kultury i jak to sie muwi cudze chwalicie swojego nie znacie.
Ule wykonane z pojedynczej deski sa lekkie latwe w obsludze, proste w wykonaniu, to wszystko sa punkty pozytywne dla pszczelarza ale nie dla w nich mieszkajacych pszczul.
Calkowicie zostala pominieta ekonomika cieplna rodziny pszczelej, co ma durzy wplyw na rozwuj i zurzycie pokarmowe i nie pomijajac zdrowotnosci rodzin pszczelich, gluwnie na wiosne przy wychowie czerwiu pszczoly maja problemy z ogrzaniem gniazda, czesciowo zmarly czerw przyczynia sie do powstawania zgnilca zlosliwego.
Od 20 lat prowadze notatki i na dzien dzisiejszy misze przyznac ze w mojej okolicy czesto wybuchaja epidemie zgnilca zlosliwego, nawet w wzorowo prowadzonych pasiekach i silnych rodzinach, gluwnie na wiosne gdzie wachania temperatury sa poterzne z zaziebionego czerwiu szybko powstaje zrudlo choroby.
W przyszlym roku przestawiam cala pasieke na ule ocieplane, dzisiejsza technologia wykinania i materialy pozwalaja na wykonanie lekkiego a zarazem cieplego ula drewnianego,czas i koszty wykonania sa wieksze ale po dwuch sezonach widac efekty.
Pozdrowienia Krzysztof K

W zalaczniku zdjecie ula ocieplonego, to prototyp ula kturego wprowadze w przyszlam roku do pasieki ul ma samoczyszczaca dennice i sciany czolowe maja 7cm grubosci izolowane Sterodurem i dwie deski 2cm.Temat: Jesteś nowy na forum? Przywitaj się z nami tutaj :)
Witam Wszystkich,
przeglądając chyba wszystkie strony o AZS natrafiłam na to forum, jak mogłam przeczytać sporo przypadków podobnych do mojego. tak do końca to jeszcze nie wiadomo co mi jest, bo lekarze z przerażeniem patrząc na moje popękane, zakrwawione i dziko czerwone ręce wysłali mnie na badania wycinka skóry, wyniki niestety mam dopiero za 2 tygodnie. wszystko zaczęło sie u mnie jak miałam 7 lub 8 lat - wtedy rozpoznano u mnie skazę białkową i zakazano mi mleka, czekolady i cytrusów. zmiany na skórze miałam w typowych miejscach czyli na zgięciach łokci i kolan. jakoś to zaleczyłam już nie pamiętam czym (chyba tylko dietę stosowałam). sprawa ucichła i zaczęłam normalnie wszystko jeść. nawrót choroby miałam rok temu. w wakacje zauważyłam jakieś zmiany na skórze na palcach prawej dłoni (wtedy pomyślałam że mam tylko przesuszone dłonie - ponieważ pracując dorywczo mam dużo styczności z kurzem), kiedy ten stan nie mijał a pogarszał się poszłam do lekarza który zlecił mi badanie aby sprawdzić czy nie mam grzybicy - wynik był negatywny i dostałam jakieś maści na AZS które pomogły (Cathephil Dermoprotector i Clobaze). AZS zaleczyłam po paru miesiącach. ale pod koniec grudnia wyskoczyła mi nagle plama na prawej dłoni - pomyślałam że znowu AZS bo wypiłam kawę z mlekiem, plama rosła i rosła aż urosła do ogromnych rozmiarów, teraz cała moja prawa dłoń jest czerwona i popękana. z lewą jest znacznie lepiej. lekarze narazie nic mi nie przepisali bo muszę poczekać na wyniki. ale ostatnie tygodnie były koszmarem - pomimo ciągłego nawilżania i natłuszczania skóry i zwracania uwagi na dietę (nie pamiętam jak smakuje czekolada czy pomarańczka - kawy też już nie piję i ograniczam nabiał) skóra na dłoniach ciągle mi pęka, teraz troszeczkę się polepszyło bo smaruje dłonie PILARIXkrem i dla ukojenia popękanej skóry bardzo pomocne okazały sie kąpiele w krochmalu, dzisiaj posmarowałam dłonie miodem rzepakowym i owinęłam bandażem i muszę przyznać że również widzę poprawę. narazie pozostaje mi czekać na wyniki badań i zobaczymy co lekarze wymyślą staram się być dobrej myśli ale trudno o taką jak nie wiadomo dokładnie na co się choruje
pozdrawiamTemat: Dektystalizator
Tak szanowni Państwo ale ja leczyłem sie miodem i robię to nadal i dużo moge pokazaż praktycznie np co znaczy roztopić miód tylko w temp 42 stopnie. Pokażę np że część się roztopi a część - drobiny osiądą na dnie - ich w tym miodzie przecież juz nie będzie.. pokażę że zwartość składników lotnych osiągnie zera i możecie sami sprawdziś podgrzać miód i za 3 miesiące zbadac poziom 5-HMF-u. Nie po roztopieniu tylko po 3 miesiącach od roztopienia.
Ostatnia sprawa: mam 200 uli, rocznie produkuję 3,5 - 7 ton miodu . Tego roku miałem4550 kg Miodów kolorowych nie mam już od 1 października zostało mi ok 300 słoików rzepakowego- nie starczy mi do nowego roku dla moich klijentów. To jest efekt wieloletniego oferowania miodu nieroztapianego. Jeszcze nie zaczeliści nieoferować roztapianego jeszczenie zaczęliście szkolić konsumentów a już narzekacie że nie kupią Produkuję miód z odsklepin jako osobny - cenię go wyżej -po 30 zł za słoik ma on stałych nabywców i zszedł do 1 września.
W swoim życiu nie sprzedałem nikomu miodu roztopionego i nie sprzedam, Ale moim miodem leczę i to skutecznie . Do samych celów leczniczych idzie prwie 1 tona,wiec mój cel jest inny, A tak wogóle to dajcie jeden przykład wyleczenia kogoś takim miodem roztopionym - np zatok gdzie czynny udziałbiorą substancje lotne - co tam ma leczyć jak ich nie ma. ciekaw jwstem tego. Jeśli natomiast interesuje kogoś efekty badań felernych midów to informuję że miód z chloramfenikolem i obrabiany termicznie przez 12 godz oceniany przez jedną z państwowych komisji też dostał pozytywną ocenę. Dopiero interwencja spowodowała zmianę . Nie poprawjajcie natury i nie uzasadniajcie swojej słabości takim badaniem - zapytajcie prof. Stojki to może was przekona . Bo ja znam wszystkie jego opracowania i słynne powiedzenie : miód roztopiony nie jest miodem. No chyba że jest od niego jakiś większy autorytet. Polecam innych: dr Jarwis. Ksiądz Dr Knap Dr Jojrisz, doktorzy bracia Gala. - jeszcze mogę kilku wymienić którzy dyskwalifikują miód podgrzany. Są metody na stwierdzenie czy miód był podgrzewany- ja je znam , ale to na inna okazję
Takie jest moje zdanie.
Pozdrawiam serdecznie
- każda dyskusją, jest budujaca . dziękuje tym którzy chca dyskutować chociaż mamy inny punkt widzenia.Temat: Jak powinna wyglądać niemowlęca kupka??
Drogie Ludki
Adaś ma problemy z kupką. Przez jakiś czas po urodzeniu miał piękne żólte kupki z białymi grudkami. Od kilku tygodni są brzydkie. Jakiś czas temu składały się z rozciągliwego śluzu jasnego, zółtego czy zielonego. Niekiedy były to pojedyńcze niteczki, czasem kupka przypominała konsystencją katar.
Teraz są z kolorze zgniłej trawy, czasem o zabarwieniu brązowym. Zazwyczaj wodniste, maziste, kleiste, błyszczące. Nie używam nabiału (zazwyczaj). W Święta i Sylwestra pozwoliłam sobie na kawałek maluśki marcepanu w czekoladzie i majonez (zawierający jajka) i kawałek pizzy z serem.. Jednak czy jem takie rzeczy czy nie, kupy mają taki sam wygląd.
Uzywam mleka sojowego, rzadko pomidorów, selera naciowego, pasternaku, natki, ze trzy razy wypiłam kawę (jedna z mlekiem), ziemniaków (różne odmiany) squasha, marchewki, jabłek, mrozona kukurydze i groszek mrozony, burakow, cebule, pora, brokuł, kaszy jaglanej, gryczanej, ryżu brązowego, pestek dyni i słonecznika, czerwonej soczewicy, czasem siemienia i sezamu, oleju rzepakowego, z pestek winogron i oliwy z oliwek, ziół suszonych i przypraw (tymianek, cynamon, majeranek, kminek, pieprz, czosnek świezy i suszony, rozmarynu, koperku, imbiru, soli), owoców suszonych (żurawina, rodzynki, śliwki, daktyle, morele), brazowego cukru, mąk pszennych i żytniej, orkiszowej (raz użyłam), sojowej, tofu,. sałaty, keczupu (bardzo rzadko), kawy zbożowej, miodu, soku malinowego, herbatek owocowych i ostatnio czarnej bezkofeinowej, rumianku, mielisy, pokrzywy, płatków śniadnaiowych (pszennych i kukurydzianych), chleb na drozdzach. W święta jadłam też pierniczki (zawierały jajka, mleko krowie, mieszankę przypraw, miód, masło).
Teoretycznie powinnam odstawić soję, seler itp, ale co wtedy zostanie? Może jakieś sugestie?
Na początku myślałam, że te sluzowe kupy świadczą o uczuleniu na gluten ale Adaś ładnie przybiera na wadze. Skórę ma ładną. Jedynie to ulewanie czasem (lekarka twierdzi, że to refluks) i kupy i odginanie główki.
Co o tym sądzicie?
Cytrynka
P.S. Wiem, że jadłam w Święta różne rzeczy jak czekolada a nie powinnam, Adaś jednak raczej nie cierpiał na bóle brzuszka.Temat: Dla amatorów pszczoły kaukaskie F-1
I czego dowiedzieliśmy sie o kaukaskich. Gdy odrzucimy opinie sceptykówi i opinie zdaje misiów,, to można powiedzieć że jest to pszczoła odporna na choroby, miodna pracująca w niskich temperaturach, pierwszych pokoleniach BARDZO łagodna/ WOŻNICA/, mało wrażliwa na przegrzewanie ula - tym samym nierojliwa. Oczywiście nie namawiam nikogo do chodowli czystorasowych - bo wolno sie rozwijaja na wiosnę, ale za to trutnie kaukaskie są bezcenne bo wprowadzają do pasieki liczną heterozję zarówno midności jak też zdrowotności. właśnie z tego powodu wprowadziłem te pszczoły do swoich pasiek. i stanowią one u mnie od 10 do 15% pogłowia. NIEPRAWDĄ jest że nieska pokryta trytniami kaukaskich i kaukaska F-1 nie wchodzą do nadstawki i słabo rozwija sie na wiosnę.- a zresztą kto ją będzie o to prosił. ?

Wiosną - przed rzepakiem pszczoły - nawet te najsłabsze wypełnią górny korpus /jesli zimuje sie w dwóch/ . Pszczoły z matką zwalam do korpusa dolnego w który przekładam dwie ramki z czerwiem między które wkłADAm dobrze odbudowaną woszczynę. ramki z czerwiem w górnym korpusie ścieśniam . Dokładam wszędzie wenzę- szczególnie w dolny korpus. Po rzepaku gniazdo jest odbudowane, u góry jest conajmniej korpus i półkorpus miodu- bo czerw zdąży wyjść. I co tu pszczoły mogą mieć do gadania o przechodzeniu do górnego korpusa? one tam po prostu są. Wśród moich rekordzistek najwięcej jest mieszanek matka nieska trutnie kaukaskie - daje to od 20% -40 % w ulu pszczół z ubarwieniem kaukaskim - myślę że też z ich cechami.ponadto kaukaskie f-1 to już nie to samo co rasowe, pszczoła w ulu jest mieszana i opóżnienie rozwoju wiosennego jest nieznaczne - cały czas mowa o rodzinach silnych i młodych matkach/

Jest to i metoda i pszczola świetna dla amatorów jaK w tytule. Wcale nie twierdzę że moja technologia obecna na tym polega. Trzeba odróżnić pszczelarstwo zawodowe od amatorskiego romantyzmu pszczelarzenia - świetnie że obecna wiedza o kaukaskich to nie ta sama sprzed 10 lat. Ja też po przeczytaniu niektórych postów wzbogaciłem swoja wiedzę o kaukaskich. Ponadto moje eksperymenty z dwoma kolorami na ściankach uli dowodzą że różnice wiosną we współczesnych rasach pszczół są minimalne - kaukaskie nawet rasowe odbiegają nieznacznie. No i może jeszcze jedno - kiedyś nieopatrznie poradziłem pszczelarzowi by do wizyntali wprowadził nieżądliwe nieski - skutek był taki że na poczatku czerwca wszystkie sie poroiły bo ule sa za ciasne z małymi wylotkami - bez możliwości ich rozbudowy- a kaukaskie sie w nich sprawdzają. dlatego uważam że rady nasze - profesjonalistw powinny być dopasowane do warunków i możliwości w pasiece, a także do umiejetności pszczelarza.
PozdrawiamTemat: Dieta niskocholesterolowa
Dieta ta jest przeznaczona dla osób z wysokim stężeniem cholesterolu i trójglicerydów, a także dla obciążonych ryzykiem zachorowania na chorobę niedokrwienną serca, zawałem, miażdżycą, udarem mózgu.

Aby "uwolnić" się od "szkodliwego" cholesterolu należy również pamiętać o następujących sprawach: wysiłku fizycznym, który najlepiej "topi" cholesterol, unikaniu palenia papierosów i unikaniu palenia "biernego", unikaniu nadmiaru Słońca i unikaniu stresu.

Produkty zalecane w diecie niskocholesterolowej:

-Pieczywo pełnoziarniste,
-Kefir, maślanka, jogurt naturalny,
-Chudy biały ser,
-Czerwone wino z dzikiej róży,
-Ryby pochodzenia morskiego: makrela, dorsz, śledź, łosoś, szprot, sardynka (nie smażone),
-Oliwa tłoczona na zimno, olej rzepakowy tłoczony na zimno, -Marchew, czosnek, cebula, buraki, kalafior, pomidory, dynia, szpinak, kabaczki, brokuły, zielony groszek, fasola szparagowa, cykoria, sałata, ziemniaki, kapusta,
-Jabłka, cytryny, winogrona, truskawki, arbuzy, morele, kiwi, brzoskwinie, pomarańcze, maliny, porzeczki,
-Zupy owocowe i warzywne bez tłuszczu,
-Herbata zielona,
-Ryż brązowy i grube kasze,
-Naturalne (przecierane) soki owocowe i warzywne, napoje owocowe.

Produkty dozwolone w diecie niskocholesterolowej:

-Mleko niskotłuszczowe,
-Żywność pochodzenia morskiego,
-Czekolada gorzka,
-Orzechy włoskie i laskowe,
-Pieczywo jasne,
-Olej sojowy, słonecznikowy, masło roślinne,
-Cukier,
-Kompoty, kisiele, musy, galaretki, budynie,
-Makaron bezjajeczny,
-Chude mięso: cielęcina, wołowina, kurczaki, indyki w postaci: duszone, gotowane, pieczone w folii, pergaminie, potrawki.

Produkty zabronione w diecie niskocholesterolowej:

-Mleko tłuste,
-Ser biały tłusty, sery żółte, sery topione,
-Żółtko jaja,
-Podroby,
-Margaryna,
-Gęsi, kaczki,
-Ryby słodkowodne,
-Tłuste mięso,
-Śmietana,
-Łój, smalec, bekon,
-Zupy w proszku,
-Fast-foody,
-Frytki, placki ziemniaczane,
-Czekolada słodka, słodycze, czekoladki, ciastka, cukierki,
-Alkohol, kakao,
-Makaron jajeczny,
-Miód, dżem, marmolada,
-Napoje kolorowe, gazowane,
-Majonez,
-Pączki, ciastka przygotowywane na tłuszczu.
Temat: Dieta cukrzycowa
Dieta cukrzycowa powinna być jak najbardziej zbliżona do żywienia człowieka zdrowego. Jednym z celów jej stosowania jest unikanie nadmiernych wahań cukru we krwi w czasie doby. Szczególny wpływ na te wahania ma spożywanie pokarmów bogatych w węglowodany. Dlatego podstawowa modyfikacja w żywieniu polega na znacznym ograniczeniu łatwo przyswajalnych węglowodanów, w tym przede wszystkim słodyczy i przetworów zawierających znaczny dodatek cukru.

Dla ułatwienia obliczania zawartości węglowodanów w codziennej diecie wprowadzono pojęcie wymiennika węglowodanowego (WW). Jeden wymiennik węglowodanowy (WW) jest to porcja produktu (w gramach), która zawiera 10 g węglowodanów przyswajalnych.

Oprócz tego w diecie cukrzycowej ogranicza się tłuszcze, natomiast zwiększa się ilość białka w porównaniu do żywienia człowieka zdrowego. Bardzo ważna jest kontrola ilości i jakości spożywanych potraw oraz rozłożenie ich na okres całego dnia. Chorzy na cukrzycę nie mogą jednorazowo spożywać dużych ilości pokarmów, ani za długo być na czczo. Dzienna liczba posiłków powinna być jednakowa każdego dnia, a także powinny być one spożywane o jednakowych porach.

Produkty dozwolone w diecie cukrzycowej:

* każde pieczywo, najlepiej jednak w postaci chleba razowego,
* 2 % mleko, mleko w proszku odtłuszczone, ser biały twarogowy (chudy),
* mięso, drób, ryby - nie tłuste,
* wędliny tylko chude: kiełbasa szynkowa wołowa lub wieprzowa, szynka, polędwica,
* olej rzepakowy, sojowy, słonecznikowy, oliwa, masła roślinne, wysokogatunkowa margaryna,
* cukier w bardzo ograniczonej ilości lub całkowicie wyeliminowany.

Produkty zabronione w diecie cukrzycowej:

* mleko pełne, mleko w proszku pełne, ser biały tłusty, ser żółty i topiony,
* żółtko jaja,
* tłuste mięso, tłuste ryby, drób tłusty, wątroba, nerki,
* wędliny wieprzowe tłuste, pasztety, podroby,
* masło w przeciętnych lub dużych ilościach, śmietana,
* margaryna (poza wymienionymi jako dozwolone), smalec, słonina, łój wołowy i barani,
* cukier, wszystkie wyroby i przetwory z dużą ilością cukru, miód.

Dieta cukrzycowa nie oznacza głodowania ani dużych wyrzeczeń, pewne produkty można łatwo zastąpić innymi, urozmaicając jadłospis. Jeśli masz nadwagę, mniej spożywanych kalorii sprawi, że nadmiar energii nie będzie się już odkładać w postaci tłuszczu, a organizm zacznie powoli zużywać zgromadzone zapasy. Pozwoli to na zmniejszenie masy ciała, co jest niezmiernie ważne, gdyż ułatwia działanie własnej insuliny i może znacznie opóźnić konieczność stosowania leków przeciwcukrzycowych, w tym również insuliny.

materiały zaczerpniete z serwisu diabetyk.plTemat: Ognia Łukasz daje, nigdy nie przestaje, hej!
test

http://www.atleci.pl/viewtopic.php?t=5434

GRUDZIEN 2007

Ok, zaczynamy. Po 11 bodajze dniach regeneracji - mial byl tydzien, ale przedluzyla mi regeneracje choroba :/.

Trening:

15: 60%CR*15/ 80%CR*15/ 100%CR*12-15p

10: 60%CR*10/ 80%CR*10/ 90%CR*3-5/ 100%CR*7-10p

5: 60%CR*5/ 70%CR*2-5/ 80%CR*5/ 90%CR*1-2/ 100%CR*2-5powt

A
1. Wycisk leżąc
2. Przysiad
3. Seria łaczana na barki: unoszenie hantelkow bokiem + wyciskanie
4. Wiosłowanie sztangą podchwytem
5. Młotki + francuz do czoła(francuz 2x młotek)
6. Przedramię
7. Łydki
8. Brzuch

B
1. MC
2. Wyciskanie sztangi od czubka
3. Fronty
4. Oszukiwane unoszenie sztangi wzdłuż tułowie do brzucha
5. Podciąganie podchwytem na drążku wąsko do czoła
6. Wąskie wyciskanie sztangi (półtoraki)
7. Przedramię
8. Łydki
9. Brzuch

pn A 15
śr B 10
pt A5
pn B15
đr A10
pt B5

Dieta:
I Śniadanie Płatki owsiane 150
Jaja kurze całe 150
Olej rzepakowy 10
Miód pszczeli 20
Mleko 0,5 % tłuszczu 250
Jabłko 200

II Śniadanie Chleb żytni razowy 150
Swojska 80
Kefir 0% tłuszczu 200
Orzechy 20
Pomarańcz pół 100

I Posiłek Ryż 50
Kura 150
olej z pestek winogron 10
warzywa

przed tren Ryż 100
Kura 150
warzywa

od razu po Banan 1 szt./ carbo 30g 100
wpc 30

40-60 min po Ryż 100
Kura 100
olej z pestek winogron 10
warzywa

Przed snem Ser twarogowy chudy 125-150

B:T:W 2,3 : 1: 6,2Temat: Dieta redukcyjna przeznaczona dla otyłych i z nadwagą
Dieta redukcyjna jest przeznaczona dla ludzi otyłych i z nadwagą.

Celem tej diety jest zmniejszenie wagi ciała.

Produkty dozwolone w diecie:

1. Pieczywo jasne, czerstwe, sucharek, herbatnik
2. Drobne kasze: manna, krakowska, jęczmienna, łamana, ryż
3. 2 % mleko słodkie i zsiadłe, mleko w proszku odtłuszczone, ser biały chudy
4. Jaja gotowane na miękko, w koszulkach, ścięte na parze, jaja sadzone, omlety
5. Mięso chude: wołowina, cielęcina, wieprzowina - w bardzo ograniczonej ilości, kurczaki; ryby chude: dorsz, leszcz, płastuga, sola
6. Wędliny chude: szynka, polędwica, kiełbasa chuda szynkowa, parówki z ograniczonej ilości
7. Masło, olej sojowy, słonecznikowy, rzepakowy, oliwa wysokogatunkowa margaryna
8. Ziemniaki gotowane, tłuczone, puree
9. Marchew, kalafior, buraki, dynia, szpinak, kabaczek, zielony groszek, fasolka szparagowa, zielona sałata, cykoria, pomidory
10. Owoce dobrze dojrzałe bez pestek, jabłka, truskawki, morele, brzoskwinie, pomarańcze, banany, maliny, porzeczki
11. Cukier w bardzo ograniczonych ilościach, miód, dżem
12. Łagodne przyprawy: sól, sok z cytryny, koper zielony, kminek, cukier, cynamon, wanilia
13. Zupy niskoenergetyczne czyste - barszcz, pomidorowa, zupy jarzynowe, owocowe mało słodkie
14. Potrawy mięsne: gotowane, duszone bez uprzedniego obsmażania, pieczone w folii lub pergaminie
15. Kompoty, kisiele, musy, galaretki, wszystkie potrawy z małą ilością cukru
16. Herbata, kawa zbożowa z mlekiem, kawa naturalna bez cukru, napoje owocowe i warzywne

Produkty zabronione:

1. Pieczywo razowe żytnie i pszenne, każde pieczywo świeże, grube kasze: pęczak, gryczane, grube makarony
2. Przetwory mleczne przekwaszone, sery żółte i topione, ser biały tłusty
3. Jaja gotowane na twardo i smażone
4. Tłuste mięsa: wieprzowina, baranina, gęsi, kaczki, dziczyzna, wędliny tłuste; ryby: węgorz, makrele, łosoś, śledź, sardynka; mięsa peklowane, wędzone, konserwy mięsne i rybne
5. Śmietana, smalec, słonina, boczek, łój wołowy i barani, margaryny
6. Frytki, wszelkiego rodzaju ziemniaki smażone, placki ziemniaczane, pyzy
7. Wszystkie odmiany kapusty, ogórki, rzodkiewki, rzepa, papryka, szczaw, cebula, grzyby
8. Wszystkie owoce niedojrzałe, gruszki, śliwki, czereśnie, orzechy
9. Groch, fasola, soczewica, bób
10. Ostre przyprawy ocet, pieprz, musztarda, papryka, pikle
11. Kapuśniak, zupa ogórkowa, grochówka, zupy zaprawione zasmażkami, zagęszczone mąką
12. Potrawy mięsne: smażone, duszone, pieczone tradycyjnie
13. Torty i ciastka z kremem, pączki, faworki, tłuste ciasta, desery i ciasta z cukrem
14. mocne kakao, płynna czekolada, wszystkie napoje słodzone, napoje alkoholowe
Temat: Jesteś smakoszem miodu i chcesz mieć stałą dostawę do domu?
Oferuję naprawdę bardzo dobry miód (zgadzam się z góry na wszelkie testy jakości) i mam sporo zadowolonych nabywców, którzy od lat się u mnie zaopatrują podczas wakacyjnego sezonu.
Ponieważ kilka osób z Koscierzyny oraz okolic zamawia już u mnie miód i często przejeżdżam przez Koscierzynę, stąd moja oferta do innych mieszkańców Koscierzyny i okolic:

Może też chciałbyś mieć stałą dostawę określonego gatunku miodu?

Mój miód nie jest podgrzewany, mieszany itp. Cena nie odbiega od obiegowej w danym sezonie. W ostatnich latach było to 25 zł za duży słoik o pojemnosci 0,9 litra zawierający ok. 1,25 kg miodu. Gatunki szlachetniejsze (gryczany, gorczycowy, spadziowy) kosztowały 30 zł za wspomniany słoik.

Swoją ofertę kieruję więc przede wszystkim do wymagajacych smakoszy znających się na miodzie, jego gatunkach i własciwosciach. Z miodem jest bowiem jak z samochodami: są polonezy i są mercedesy. Ja oferuję mercedesy z dostawą do domu.

Nie chcę nikogo urazić, bo znam polskie realia, ale z doświadczenia wiem, iż są nabywcy miodu, którzy kierują się wyłącznie ceną i szukają miodu przede wszystkim taniego, nie zwracając uwagi na jakość ani pochodzenie (stąd popularnoscią u takich osób cieszą się np. tanie chińskie pseudomiody nafaszerowane antybiotykami kupowane w niektórych marketach). Odradzam też nabywanie miodu u mnie osobom, które usiłują wynegocjować nizszą cenę, a którym zupełnie nie jest żal wydawać dużo większych kwot np. na papierosy lub inne rzeczy szkodzące zdrowiu.

Słoik miodu kosztuje zwykle tyle, co (zależnie od gatunku) 3 -5 paczek papierosów. Dla jednej rodziny słoik miodu wystarcza zwykle, przy codziennym spożywaniu, od jednego do dwóch tygodni. A papierosy? (pomijam już koszty zdrowotne). Myslę, że to porównanie jest wystarczająco wymowne...

Poza tym można też komuś zrobić słodki upominek w postaci ładnie opakowanego słoika miodu...

Najczęściej oferuję: rzepakowy, akacjowy, wielokwiatowy, lipowy, malinowy, gryczany, gorczycowy, spadziowy.
Nie oferuję natomiast miodu wrzosowego, bo jest zbyt kosztowny w uzyskaniu (za dużo pszczół ginie w pajęczynach na wrzosowiskach).

Gdyby ktoś był zainteresowany - mam jeszcze z ubiegłego sezonu kilka słoików miodu rzepakowego (biały, bardzo łagodny w smaku - o jego szczególnych własciwościach wzmacniajacych i regenerujących organizm proszę poczytać w Internecie, wspaniale nadaje się dla małych dzieci, seniorów i osób majacych problemy z przewodem pokarmowym, łatwo przyswajany przez organizm, a także w dosładzaniu np. surówek), gryczanego (ciemny, o ostrym i mocnym smaku, którego nie polecam osobom majacym problemy z przewodem pokarmowym) i malinowego (jasny kremowy kolor, łagony aromatyczny smak, typowy miód tzw. przeziębieniowy, wspaniały na chleb lub do słodzenia napojów).

Zainteresowanych proszę o kontakt:

gg 8278746 e-mail: rankor2@wp.pl

[ Dodano: 2009-05-25, 11:02 ]Temat: Fascynacja ramka wysoko waska "Ramka Warszawska "
Pszczelarstwem zajmuje sie od 25 lat,ostatnie dwa lata urzywalem w pasiece uli dadenta,karzdego roku po powrocie z rzepaku, i odebraniu miodu z pulnadstawek wystepuje w moim regionie przerwa w porzytku,przczoly zbieraja to i owo ale nigdy nie ma w ulu wystarczajacej ilosci pokarmu,matki czerwia od dechchy do dechy i praktycznie nie ma miejsca na pokarm,ramka dadanowska nie jest za niska ale pomimo to pod gurna beleczka niema prawie nic zapasu.
Od kilku lat walczylem z tym problemem i wkoncu po rzepaku karzdej rodzinie zostawialem jedna pulnadstawke miodu rzepakowego,rodziny rozwijaly sie super i nie musialy glodowac,
w lipcu pokazal sie miud spadziowy i rodziny byly silne i karzda przyniosla po 45 kg spadzi.
Ale nie tedy droga,szkoda mi bylo tego miodu z rzepaku,poniewasz w moim regionie skremowany miud rzepakowy sprzedaje sie jak cieple bulki!!!!.....
Budujac ule Langstrotha dla znajomego pszczelarza zbudowalem kilka dla siebie i osadzilem w nich kilka rodzin,obecnie pracuje na dwuch magazynach 2x 10 ramek Langstrotha,krata odgrodowa i dwie pulnadstawki na miud.
Matka czerwi w sezonie na dwuch magazynach i w gurnym zawsze jest durzy zapas miodu,czyli wydlurzenie gniazda w dul to nie przypadek!!!!!!.......
Obecnie weszla moda na Dadanty 1/2 , w durzych pasiekach ma sie doczynienia z masa pulnadstawek i jeszcze wieksza iloscia ramek,co wiarze sie z poterzna iloscia pracy.
Na dzien dzisiejszy pracuje na Langstrotah ale nie podoba mi sie wyszukiwanie matki na dwuch korpusach,wymiana starych plastruw jest ulatwiona,na wiosne usuwam dolny magazyn gurny stawiam na dennicy a na gure magazyn z jasnym suszem albo weza,przy dobrym porzytku wiosennym pszczoly odbudowuja 10 ramek w ciagu kilku dni i matka automatycznie przechodzi w gure i zaczerwia je,rodziny rozwijaja sie swietnie i jak bam nie uwarzal to okolo 25 kwietnia mam pierwszy ruj na drzewie.
Osobiscie jestem zadowolony z Langstrotuw ale fascynuje mnie ramka wysoko waska jak w Warszawiaku poszerzonym.
przeprowadzilem doswiadczenie,zbudowalem ul stojak na 13 ramek Warszawskich,13sztuk odpowiada dlugosci magazynu Langstrotha,ul budowany w zabudowie cieplej do wylotka na gur krata odgrodowa i moje pulnadstawki pasowaly jak ulal, matka zawsze miala durza powieszchnie do czerwienia i nad czerwiem poterzne paski miodu i pierzgi.
I co sie okazuje,przczoly w takim ulu nigdy nie gloduja,gniazdo znajduje sie na jednym korpusie,i w polaczeniu z nowoczesna dennica i konstrukcja uka z pojedynczch desek
25 mm powstal ul lekki i efektywny,pszczoly zimija lepiej,klab zawsze zawiazany jest w gurnym punkcie i w okregu wszystkich ramek, przy zimowaniu silnych rodzin nie ma szans,osypania sie rodziny z glodu jak to w Dadantach bywa,klab zawiazany z przodu zurzyl pokarm,na dworze mruz poterzny i pszczoly nie maja szansy przejscia do tylnej czesci z zapasami pokarmu,pokarmu jest dosyc a rodzina ginie z glodu!!!!..........
Nie zawsze nowoczesne jest lepsze!!!!!....
Zima zbuduje sobie dodatkowo kilka zmodernizowynych Warszawiakuw i przejde na ten system, w mim regionie ramk wysoko waska sprawdzila sie i nie mialem problemuw z dokarmianiem glodujacych rodzin latem, i co dla mnie warzne matka znajduje sie w jednym korpusie,powieszchnia plastruw odpowiada ulowi Dadanta 12 ramkowego i matka ma zawsze pod dostatkiem miejsca na czerwienie a pszczoly na zelazny zapas pokarmowy.
Pozdrawiam Krzysztof K.ALBBIENE
Strona 1 z 2 • Wyszukano 106 rezultatów • 1, 2

Powered by MyScript